Skip to content

Stuburo skausmą sukeliantys veiksniai

  Stuburas – centrinė žmogaus kūno ašis, kurią sudaro 7 kaklo slanksteliai, 12 krūtininių, prie kurių prisijungę šonkauliai, 5 juosmeniniai, 5 tarpusavyje suaugę slanksteliai, sudarantys kryžkaulį, ir 4 – 5 uodegikaulio slanksteliai. Senatvėje uodegikaulis susilieja su kryžkauliu. Į stuburo sandarą taip pat įeina diskai, daugybė palaikančių raiščių bei raumenų. Tai sudėtinga kūno dalis, kurią reikia tinkamai prižiūrėti, t.y. taisyklingai sėdėti, miegoti, atlikti taisyklingą mankštą. Šiame straipsnyje aptarsime veiksnius, kenkiančius stuburui ir sukeliančius nugaros skausmus.

  Per didelis fizinis krūvis

  Raumenų jėgą ir lankstumą pagerina greitas ėjimas, plaukimas, važiavimas dviračiu. Tačiau po ilgesnio nesimankštinimo periodo rekomenduojama fizinį krūvį didinti palaipsniui.

  Per mažas judrumas

  Nuosekli judėjimo terapija atpalaiduoja ir sutvirtina nugarą, skausmai silpnėja ir galiausiai visiškai išnyksta.

  Pamirštami tempimo pratimai

  Rekomenduojama atlikti tempimo pratimus prieš bet kokią mankštą ar didesnį fizinį darbą. Nugaros raumenys retai kada būna silpni, dažniau jie dėl ilgalaikės įtampos būna sutrumpėję – greičiau pavargsta nugara, atsiranda skausmas. Tada reikia ne stiprinti ir taip sutrumpėjusius nugaros raumenis, o juos tempti. Tempimo pratimai gerina elastines raumenų savybes.

  Per didelis keliamų daiktų svoris

  Nekelkite daiktų, kurie jums per sunkūs. Suaugusiems: vyrui 30 kg svoris ir moteriai 10 kg svoris turi būti laikomi maksimaliu svoriu, jei keliama taisyklingai ir ant lygaus pagrindo.

  Atsižvelgiant į tai, kaip yra nešamas krovinys, didinama krūvio jėga tarpslanksteliniams diskams. Krūvis stuburui iš esmės priklauso nuo krovinio atstumo nuo kūno tuo metu, kai jis suimamas. Čia viskas vyksta „svertų principu" – kuo didesnis atstumas nuo krovinio, kuo daugiau reikia lenkti liemenį, tuo didesnės reikia jėgos norint krovinį pakelti. Įsidėmėkite – kuo didesnis atstumas nuo krovinio, kuo daugiau reikia lenkti liemenį, tuo didesnės reikia jėgos norint krovinį pakelti.

  Rūkymas

  Rūkant mažėja tarpslankstelinių diskų kraujotaka, mityba, greičiau vystosi degeneraciniai pokyčiai.

  Netinkama mityba

  Nugaros skausmai dažniau kamuoja per didelio svorio žmones. Normaliai kaulų ir raumenų sistemos veiklai būtinas kalcis, vitaminas D, fosforas. Vartojant daugiau pieno, sūrio, bananų, riešutų (šiuose produktuose daug magnio, kalcio), stiprėja kaulai ir raumenys.

  Stresas

  Psichologinė įtampa, stresas gali sukelti nugaros skausmą. Esant stresui, viso kūno raumenys įsitempia, pablogėja kraujo apytaka, ima skaudėti nugarą.

  Galite daug greičiau pasitempti nugaros raumenis, būdami streso būsenos, keldami net ir nelabai sunkius daiktus, staigiai pasisukę ir t.t.

  Netaisyklinga laikysena

  Laikysena ypač pakinta nuo:

  • netaisyklingo sėdėjimo (susikūprinus, šonu prie aukšto ar žemo stalo, pakišus vieną koją po savimi)
  • blogo darbo vietos apšvietimo
  • netaisyklingo stovėjimo (ant vienos kojos bei perkreipus dubenį)
  • sunkių daiktų (krepšių rankinių) nešimo ant vieno peties ar viena ranka
  • netaisyklingo gulėjimo (ant šono, susirietus, ankštoje lovoje, ant didelės pagalvės).

  Nepatogi ilgalaikė kūno padėtis

  Dirbant paprastai sėdima viena statiška poza. Sėdintis žmogus patiria su kūno padėtimi susijusį mechaninį krūvį, reikalaujantį tik fizinės įtampos, o ne raumenų darbo. Kai raumenys yra įtempti, į visus audinius patenka mažai deguonies prisotintas kraujas, todėl pavargstama daug greičiau nei dirbant judrų darbą.

  Komentaras

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *