Benas Patrickas yra sporto treneris, taip pat žinomas kaip „Kelių prieš kojų pirštus vaikinas“ (angl. „Knees Over Toes Guy“). Jis žinomas dėl savo unikalaus požiūrio į treniruotes. Patrickas daug dėmesio skiria kelių ir kulkšnių jėgos ir mobilumo ugdymui. Viena iš jo mankštos ir treniruotės formų yra ėjimas atbulomis.
Pasak Patriko, vaikščiojimas atbulomis gali padėti atstatyti, pagerinti kelių būklę ir išvengti traumų. Ši treniruotės technika, tai ėjimas atbulomis lėtu ar vidutiniu tempu, sutelkiant dėmesį į kelių laikymą priešakyje kojų pirštų ar pėdų ir tinkamos kūno laikysenos palaikymą.
- Sporte ir gyvenime jūsų keliai eina priešakyje kojų pirštų.
Kai lipate žemyn laiptais…
Kai šokinėjate…
Ir kai sulenkiate kelius pilnai, pritūpdami…
- Tačiau didžioji pasaulio dalis išsigando stiprinti kelius šiuo būdu, nes 1978 m. Duke universiteto tyrimas parodė, kad keliai patiria didesnį spaudimą, kai jie atsiduria priešakyje kojų pirštų.
- Rezultatas = nuo to laiko vienam gyventojui tenka 10 kartų daugiau kelių ir kelio sąnario keitimo operacijų. O dabar yra nustatyta, kad tai yra kaip ir epidemijos lygyje. Vien tik pernai Jungtinėse Valstijose atlikta 790 000 kelio sąnario pakeitimų. O tai pacientams ir mokesčių mokėtojams kainavo daugiau nei 40 mlrd. $, ir vistiek paciento gyvenimo kokybė po operacijos pablogėja.
- Aš buvau šios sistemos produktas. Iki 18 metų man buvo atlikti 3 chirurginiai kairiojo kelio pakeitimai ir daugiau diagnozuotų, bet neoperuotų dešiniojo kelio raiščių plyšimų. Bet aš nepasidaviau ir ieškojau sprendimų be operacijos. Buvo atrasta, kad priešingai populiariems įsitikinimams, yra TIK įrodymai, kad kuo geriau treniruoti yra keliai, būdami pozicijoje priešakyje kojų pirštų, tuo mažesnė kelių skausmo ir operacijos tikimybė. (šaltinis)
Kaip sako treneris, vienas iš pagrindinių ėjimo atbulomis privalumų yra tai, kad tai padeda sustiprinti raumenis ir raiščius aplink kelio sąnarį. Einant atgal, didesnis dėmesys skiriamas keturgalviams raumenims, kurie yra svarbūs kelio sąnario stabilizavimui ir traumų prevencijai.
Mes visą gyvenimą vaikštome į priekį, ir mūsų raumenys, kurie dirba einant, bėgant, lipant, šokant į priekį yra pastoviai naudojami ir kai kurie yra pertempti ir traumuoti. Ėjimas atbulomis suteikia kūnui galimybę atkurti balansą. Einant atbulomis pradeda dirbti raumenys, kurie praktiškai nedirbo ir „atostogavo” gyvenimo eigoje.
Be kelių raumenų stiprinimo, vaikščiojimas atbulomis taip pat gali padėti pagerinti pusiausvyrą ir koordinaciją, taip pat bendrą kūno padėties suvokimą ir kontrolę. Ši technika reikalauja daugiau dėmesio ir susikaupimo nei ėjimas į priekį. Eidami į priekį, dažnai mes einame ”automatu”.
Norėdami pradėti praktikuoti ėjimo atbulomis techniką, Patrick rekomenduoja pradėti eiti lėtu tempu ir palaipsniui didinti greitį bei trukmę, kai jau jausitės tvirčiau. Svarbu sutelkti dėmesį į tinkamos formos palaikymą, kai keliai yra priešakyje kojų pirštų ir pečiai atitraukti atgal.
Nors vaikščiojimas atbulomis gali atrodyti neįprastai, tai yra unikalus ir efektyvus būdas pagerinti kelių ir bendrą kūno sveikatą. Įtraukę šią techniką į savo treniruočių programą, galite padėti sustiprinti raumenis aplink kelio sąnarį, pagerinti pusiausvyrą ir koordinaciją bei išvengti traumų.
Pateiksime pavyzdį, kaip eiti atbulomis pagal Beno Patricko techniką:
- Raskite saugią erdvę vaikščioti atbulomis. Svarbu turėti pakankamai vietos laisvai judėti ir išvengti kliūčių.
- Pradėkite vaikščioti atbulomis lėtu tempu, sutelkdami dėmesį į tai, kad keliai būtų virš kojų pirštų ir taisyklinga kūno laikysena. Jūsų pečiai turi būti atitraukti atgal.
- Ženkite mažais žingsneliais ir išlaikykite pastovų tempą. Kai jaučiatės patogiau, galite palaipsniui didinti greitį ir trukmę.
- Norėdami paįvairinti savo ėjimo atbulomis rutiną, galite pabandyti lipti atbulomis į kalniuką ar kalną. Tai padidins iššūkį ir dar labiau įtemps kojų raumenis.
- Galima prie juosmens prisirišti rogutes ar kitą kokią priemonę su svoriu ir tempti atbulomis.
- Automatiniame bėgimo takelyje taip pat galima pabandyti eiti atbulomis.
Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip jaučiasi jūsų kūnas, ir atitinkamai koreguoti tempą bei intensyvumą. Kas bandysite vaikščioti atbulomis, parašykite, kokius rezultatus pasiekėte.