Skip to content

Hepatitas A

Hepatito A (HA) virusas rastas 1973 m. Šiai ligai diagnozuoti naudojami anti-HAVIgM ir anti-HAVIgG testai. Žmogus yra vienintelis HA viruso šaltinis, užsikrečiantis per užterštą vandenį ir maistą.

HA viruso infekcijos paplitimas priklauso nuo paciento amžiaus, socialinių ir ekonominių sąlygų. Besivystančiose šalyse visi vaikai iki 10 metų amžiaus natūraliai perserga HA, dažniausiai išryškėjantis besimptomei infekcijai (tik 10 proc. sergančiųjų būdinga gelta).
Nustatyta, kad keliautojai iš išsivysčiusių šalių yra daug jautresni HA viruso infekcijai.

Keliautojai iš Europos, gimę iki 1944 metų, sirgę gelta, bent dešimt metų gyvenę besivystančiose šalyse, dažniau turi anti-HAV.
Britų studija įvertino, jog Indijoje HA susergama 2 kartus dažniau nei Afrikoje ar Pietryčių Azijoje ir net 33 kartus dažniau nei Viduržemio jūros baseine. Nustatyta, jog simptominio HA atvejų santykis neimunizuotiems keliautojams yra 3-6 atvejai 1 tūkst. keliaujant 1 mėn. Asmenims, keliaujantiems ne pagal kelionių maršrutus, rizika susirgti HA padidėja iki 20 atvejų 1 tūkst. keliaujant 1 mėn.
Mirštamumas nuo HA – 1-3 1 tūkst. atvejų (Melnick, 1995). Per paskutinę HA epidemiją Shanhajuje (Kinija) mirštamumas buvo 10,9 100 tūkst. gyventojų. 80 proc. jaunuolių ir suaugusiųjų liga išryškėja gelta. Net 15 proc. gali prireikti 3 mėn. iki visiško pasveikimo. Amerikos mokslininkų duomenimis, pastaraisiais metais nuo HA buvo 3,3 atvejų 1 tūkst. gyventojų. 70 proc. mirties atvejų būdinga asmenims, kuriems per 49 metų.

Vakcina nuo HA

Polivalentinis gamaglobulinas – sudėtinė vakcinos nuo HA dalis, kuri formuoja organizmo imunitetą šiai ligai. Šiuo metu siūlomos kelios vakcinos. Vakcina yra saugi ir patikima, galima skirti kartu su visomis kitomis vakcinomis. Po pirmosios dozės praėjus 2 savaitėms antikūnų lygis pakyla iki 88-98 proc., o po 1 mėn. – 100 proc.
Kadangi nėra tarptautinių nuorodų dėl HA vakcinų, o laboratorijos naudoja skirtingus būdus nustatyti atsaką į skiepus, tai tik palyginamosiomis studijomis galima interpretuoti vakcinų imunogenetiškumą. Papildoma dozė reikalinga po 6-12 mėn. Papildoma dozė itin padidina antikūnų titrą, užtikrinantį apsaugą 10-20 metų. Klinikinis efektyvumas, Lemono duomenimis, didelės rizikos grupės populiacijoje yra 94-100 proc. (1997).
Skiepijimas nuo HA yra rekomenduojama visiems vyresniems nei 1 metų amžiaus asmenims, keliaujantiems į endemines šalis. Anti-HAV IgG galima nustatyti asmenims, vyresniems nei 35 metų, persirgusiems besimptome HA forma, keliautojams, persirgusiems gelta, ir asmenims, gyvenusiems endeminėse zonose apie 1 metus. Natūrali imunizacija nustatyta 50 proc. 40-50 metų amžiaus gyventojų Šiaurės Europoje, 30-40 metų amžiaus žmonių Prancūzijoje ir 20-30 metų amžiaus žmonių Pietų Europoje. Dėl gerėjančių gyvenimo sąlygų, higienos natūrali populiacijos imunizacija mažės, todėl svarbu keliautojus skiepyti nuo šios infekcijos.
Šiuo metu daugelyje išsivysčiusių šalių yra iškelta problema apie skiepijimo nuo HA įtraukimą į vaikų ir keliautojų skiepijimo programą bei vaikų imunizacijos programą vidutiniškai endeminėse ir vidutinės ekonomikos zonose (Behrens, 2000; Nothdurft, 2000).

Vakcina nuo hepatito A ir hepatito B

Hepatito B ir hepatito A prevencijai skiriama vakcina Twinrix. Vienoje dozėje suaugusiesiems yra >720 ELISA vienetų inaktyvuoto HA viruso ir 220 g rekombinantinio HBsAg proteino. Imunizacijai skiriamos 3 vakcinos dozės į raumenis, schema: 0, 1, 6 mėn. Papildomos dozės skiriamos ne anksčiau kaip po 5 metų.