Pulpitas (pulpitis)

Danties pulpos pažeidimas
Pulpitas (lot. pulpitis) – danties pulpos uždegimas. Prasideda paprastai kariesui pažeidus dentiną ir burnos mikroflorai patekus į pulpą. Pulpitą taip pat sukelia dantų traumos, neatsargus karieso gydymas ir pažeidmas stomatologiniais instrumentais, susirgus parodontoze ir kt. Paprastai pulpa užpildo danties ertmę, maitina kietus danties audinius, o kramtant susidarančius dirgiklius perduoda vidaus organams. Pulpos nervai su centrine nervų sistema jungiasi per trišakį nervą, simapatines ir parasimpatines skaidulas.
Atsiradus pulpitui, užkratas spaudžia nervinius pulpos elementus, dėl to atsiranda priepuoliniai danties skausmai, kurie nuo apatinių dantų plinta smilkinio, o nuo viršutinių – akių, kaktos link. Kartais skausmas plinta į krūtinę, net pilvą. Dantis dažniausiai skauda naktį. Uždegiminis procesas gali būti ūminis ir lėtinis> Pulpitas gali būti serozinis, pūlingas, hemoraginis ir kt.
Periodontitas
Periodontitas (lot. periodontitis) – dantų liga, išsivystanti po pulpos uždegimo arba būna kartu su juo. Periodontitą dažnai sukelia dantų traumos. Jis gali būti ūminis ir lėtinis. Dėl periodontito atsiranda ir didesni vietiniai ir bendri uždegiminiai procesai: sinusitas, kraujo užkrėtimas, osteomielitas ir kt.