Skip to content

Alergija lateksui

Lateksas – pieną primenantis skystis, išgaunamas iš gumos medžio. Tiek iš latekso, tiek iš gumos gaminama daug kasdieninėje buityje naudojamų daiktų. Tai pirštinės, prezervatyvai, balionai, batų padai, vaikų čiulptukai ir pan. Tačiau latekse natūraliai esantys proteinai gali sukelti alergijas. Tai vis aktualesnė ir dažniau pasireiškianti problema visame pasaulyje.

Alergija lateksui gali būti įvairaus stiprumo, skirtingai pasireikšti. Dažniausiai išberiamos, parausta ir patinsta kūno vietos, kontaktavusios su lateksu. Taip pat gali parausti, ašaroti ir perštėti akys, prasidėti kosulys, čiaudulys, sloga, o kartais net sutrinka kvėpavimas ir ištinka anafilaksinis šokas. Tokie ir panašūs simptomai gali pasireikšti tuoj pat ar praėjus net 12-36 valandoms po kontakto su alergizavusiu veiksniu.

Nors alergijos lateksui geriausiai gydymas –vengimas kontakto su alergenu, tačiau ne visada pasiseka tai padaryti. Latekso gaminių gausu mūsų aplinkoje. Be to, skiriamos tam tikros rizikos grupės. Didžiausias alergijų lateksui paplitimas yra tarp medicinos darbuotojų. Jiems dažnai tenka mūvėti įvairių procedūrų metu pirštines, pagamintas iš latekso. Dėl nuolatinio ir pasikartojančio kontakto gali išsivystyti ir bet kuriame amžiuje pasireikšti alergija. Be to, pastebėta, kad alergijos simptomus gali išprovokuoti ne vien tiesioginis kontaktas su aplinka. Pirštinės dažniausiai barstomos talku, o su juo į orą patenka ir latekso dalelės. Jas įkvėpus, taip pat gali kilti alergija. Taigi jautriems asmenims, ypač jau sergantiems šienlige, nereikėtų dirbti mūvint pirštines bei aplinkoje, kurioje yra latekso gaminių. Taip pat patariama dėvintiems lateksines pirštines nuolat drėkinti rankas, nes sausa oda dažniau kenčia nuo alergijų. Įdomu tai, kad ne vien ligoninių personalas dažniau serga alergija lateksui, bet ir pacientai, kuriems dažnai atliekamos chirurginės operacijos. Ypač dažnai ši alergija atsiranda ligoniams, kuriems diagnozuotas stuburo defektas spina bifida ir dėl to jiems atliekamos daugkartinės operacijos.

Alergija lateksui gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, o taip pat ir vaikystėje. Mažame amžiuje ją dažniausiai sukelia čiulptukai, naudojami ant buteliukų ar šiaip nusiraminimui. Vyresniems vaikams alergiją gali sukleti ir balionai. Dažniausiai tokios alergijos pasireiškia lūpų ir odos aplink jas paraudimu, patinimu niežuliu. Pastebėta, kad alergija lateksui daugiau pasireiškia vaikams, kurie jau yra alergiški kiviams, bananams, papajoms, persikams, nektarinams ir avokadams dėl juose ir latekse esančių panašių proteinų (kryžminė alerginė reakcija).

Esant alergijai lateksui, svarbu vengti kontakto su alergenu. Kartais medicinos darbuotojams dėl to tenka keisti net darbą ar bent jau jo pobūdį. Jei tokio kontakto išvengti nepavyksta, o alergija nėra stipri, gali padėti antihistamininiai ir kiti preparatai. Svarbu apie savo alergiją informuoti ir aplinkinius žmones, kad esant reikalui jie galėtų suteikti pagalbą.

Lateksas – natūrali medžiaga, labai plačiau naudojama dėl savo unikalių savybių. Tačiau vis dažnėjančios alergijos jam skatina mokslininkus ieškoti naujų panašių, bet nealergizuojančių medžiagų. Tai galėtų būti išeitis daugybei alergiškų žmonių visame pasaulyje.

Parengta, konsultuojantis su gyd. Aiva Vaivariene