Skip to content

Celiakija

Alergijos formų ir alergizuojančių veiksnių žinoma labai daug. Labai plačiai kalbama apie alergiją maistui. Turbūt daugeliui tenka girdėti apie alergiją riešutams, žuviai, pienui, citrusiniams vaisiams ir kitiems produktams. Tačiau tikrai ne kiekvienas yra girdėjęs apie vieną iš alergijos formų, beje, pakankamai dažną ir sunkią – celiakiją. Taigi, kas tai iš tiesų?

Celiakija – genetiškai nulemta alerginė reakcija į gliuteną, jautrumas jam. Gliutenas – grūdinėse kultūrose randamas baltymas: kviečiuose, miežiuose, rugiuose bei jų produktuose. Alergizuojantys produktai jautriems žmonėms gali pažeisti plonąjį žarnyną, sukelia viduriavimą, neleidžia įsisavinti maistingųjų medžiagų.

Pastebima, kad celiakija gali sirgti keletas tos pačios šeimos narių, tačiau nėra žinomas tikslus jos išsivystymo mechanizmas. Taip pat pastebima tendencija, kad celiakijos atvejų sąlyginai daugėja.

Celiakija dažniausiai diagnozuojama atpratinus kūdikius nuo motinos pieno, kai į jų mitybos racioną įtraukiami grūdiniai produktai. Tačiau būna atvejų, kai celiakija nustatoma ir vėliau. Bet kokiu atveju, celiakija išlieka visam gyvenimui. Įdomu tai, jog mokslininkai tvirtina, kad rizika pasireikšti celiakijai mažesnė, jei kūdikiui iki 6 mėn. amžiaus neduodami produktai, kurių sudėtyje yra kviečių.

Negydoma celiakija gali sukelti anemiją, kaulų ligas, augimo problemas vaikams, o kartais net ir vėžį.

Pastebima, kad celiakija dažniau pasireiškia žmonėms, turintiems medicininių problemų, tokių, kaip 1 tipo diabetas, skydliaukės problemos, opinis kolitas ar tam tikri neurologiniai sutrikimai, pavyzdžiui, epilepsija.

Vaistų nuo celiakijos nėra. Vienintelis būdas išvengti nemalonių celiakijos simptomų – nevalgyti maisto, turinčio gliuteno: kviečių, rugių, miežių, salyklo, alaus ir kt. Beje, „slaptų alergenų” dažnai gali būti ir jau paruoštame maiste. Tačiau dabar jau ir pas mus specializuotose parduotuvėse galima rasti specialiai celiakija sergantiems žmonėms gaminamų produktų: duonos, pyragų, makaronų ir kt. Belieka tikėtis, kad tokių produktų atsiras vis daugiau ir gyventi su celiakija bus vis lengviau.

Parengta, konsultuojantis su gyd. Aiva Vaivariene