Skip to content

Vaikų vidurių užkietėjimas (obstipacija)

Jei jaudinatės, kad jūsų vaikui nuolat kietėja viduriai – žinokite, jūs ne vieniša. Bemaž trečdalį mažylių kamuoja ši problema. Daugumai vaikų vos keletas paprastų pakeitimų valgiaraštyje ir dienotvarkėje gali išspręsti visą didžiąją bėdą: daugiau augalinės kilmės maisto (neskaldytų grūdų, ankštinių augalų, daržovių ir vaisių), daugiau judesio (stimuliuoja virškinamojo trakto veiklą) ir… dažnesni apsilankymai tualete (nes fizinė veikla ir valgiaraštis bus bejėgiai jei vaikas tyčia dels eiti į tualetą).

O štai dar keletas naudingų patarimų, padėsiančių įvairaus amžiaus vaikų tėvams.

Kūdikio tuštinimasis

Vos jūsų kūdikis pradės valgyti kietą maistą – turėtumėte pasirūpinti, kad jame netrūktų maistinių skaidulų. Tai garantuos nedidelės vaisių, daržovių tyrelių, grūdų (miežių, avižų) košės porcijos.

Jei kūdikis tuštindamasis stena, išrausta – neskubėkite nerimauti, tai dar nereiškia, kad jo viduriai užkietėję. Krūtimi maitinami mažyliai tuštinasi dažniau. Perėjus prie maitinimo mišinuku ar kieto maisto mamos dažnai nustemba: tuštinimasis suretėjo. Tai natūralu. Kartais praeina šiek tiek laiko, kol vaiko virškinimo sistema prisitaiko prie valgiaraščio pasikeitimų. Ir pasitikrinkite, ar tikrai gerai suplakate pieno mišinį, ar jame nelieka į gumuliukus sušokusių miltelių.

Nevalgiukai darželinukai

Daug vaikų gana ankstyvame amžiuje tampa nevalgiukais, taigi tėvai ima ir susirūpina, ar pakankamai pasisotina jų mažylis. O kad būtų tikresni, ima siūlyti vaikui mažiau maistinių skaidulų turinčius, sunkesnius ir sotesnius produktus: bandeles, bulves, makaronus. Tegul ir ne patys maistingiausi patiekalai – bet bent jau vaikas lieka sotus. O ką daryti, jei nuo tokio maisto tuštintis tapo sunkiau?

Nenuleiskite rankų. Stenkitės net ir šiuos produktus praturtinti vaisiais ir daržovėmis. Namuose gamintą pomidorų padažą, kuriuo gardinate bulves ar makaronus, papildykite trintais obuoliais ar slyvomis, į kepinius vietoje razinų berkite džiovintų slyvų gabalėlių, siūlykite šių uogų prie jogurto, dėkite į vaisių salotas – tiek džiovintos, tiek šviežios slyvos efektyviau nei bet kuris kitas vaisius laisvina vidurius, taigi net ir nedidelis jų kiekis neleis problemai įsisenėti.

Pradinukai: grūdų epocha

Mokyklinukų mitybą sureguliuoti kartais būna sunku, ypač kai jie savarankiškai ima maitintis sumuštiniais ir greitu maistu. O skaidulų organizmui vis dar reikia. 4-8 metų vaikas jų turėtų gauti 25 g per dieną. Tipiškame tokio amžiaus vaikų „delikatese”, makaronuose su sūriu, taip pat piene su sausainiais ar bandele, jų tėra 2 gramai. Pusėje puodelio kalakutienos troškinio ar pupelių sriubos – apie 6 gramai skaidulų. O kad jų su maistu vaikas gautų daugiau, patartina dažniau rinktis avižinių dribsnių, o ne miltų pagrindu pagamintus sausainius, juodą duoną vietoje batono, taip pat bent keletą kartų per dieną užkąsti šviežių vaisių ir daržovių.

Link paauglystės – su judesiu

Koks populiariausias užsiėmimas tarp 10-12 metų vaikų? Tikriausiai dauguma tėvų neabejoja: televizoriaus žiūrėjimas ir kompiuteriniai žaidimai. Deja, ši veikla netgi labiau nei prastai subalansuota mityba skatina žarnyno veiklos sutrikimus, judesio stygius ilgainiui sukelia vidurių užkietėjimą.

Stebėkite savo vaiko dienotvarkę, pasirūpinkite, kad joje atsirastų bent šiek tiek laiko pasivaikščiojimams, žaidimams kieme. Ir nepamirškite nupirkti judėti skatinančių žaislų: lanko, riedučių, dviračio. O mitybos įpročiams normalizuoti pasiūlykite žarnyno veiklą gerinančių užkandžių – pavyzdžiui, riešutų ar kukurūzų spragėsių. Šie mėgstami paauglių užkandžiai – visai neblogi ginklai kovoje su vidurių užkietėjimu. Troškuliui numalšinti duokite atsigerti vandens ar vandeniu skiestų sulčių.

Beveik suaugusieji…

Paauglių mitybos sutrikimai dažnai būna susiję su jų brendimo ypatumais.Maisto porcijų ribojimas, gydytojo prirašyti geležies papildai gali skatinti vidurių užkietėjimą. Pagrindinis šios problemos sprendimas būtų… daugiau skaidulų! Po 2 porcijas vaisių ar daržovių salotų kasdien problemą turėtų gerokai sušvelninti. O jei dar dieną būtų galima pradėti nuo stiklinės jogurto su keletu šaukštų sėmenų – žarnyno veikla normalizuotųsi gana greitai.

Švelnus reguliavimas

Vidurių užkietėjimas – tai problema, kurią geriausia spręsti švelniomis, natūraliomis priemonėmis, užuot iš karto griebusis vaistų. Ir nors ši būklė paprastai nelaikoma pavojinga, jei užkietėjimas trunka 2-3 savaites ir apriboja įprastą jūsų vaiko veiklą – būtina kreiptis į gydytoją.