Skip to content

Jaunatvinis idiopatinis artritas (JIA)

Kas tai yra?

Jaunatvinis idiopatinis artritas (JIA) – lėtinė liga, kuriai būdingas užsitęsęs sąnarių uždegimas. Sąnarių uždegimo pagrindiniai požymiai – skausmas, patinimas ir riboti judesiai. Žodis „idiopatinis” reiškia, kad ligos priežastis yra nežinoma. Žodis „jaunatvinis” reiškia, kad ligos simptomai pasireiškia vaikui iki 16 metų amžiaus.

Ką reiškia lėtinė liga?

Sakoma, kad liga yra lėtinė tuomet, kai paskirtas gydymas neduoda greito pasveikimo. Gydymas tik pagerina paciento būklę ir laboratorinių tyrimų rezultatus. Neįmanoma pasakyti kaip ilgai vaikas sirgs šia liga.

Ligos dažnumas?

JIA serga apie 80 – 90 vaikų iš 100000.

Kokios ligos priežastys?

Imuninė sistema apsaugo mus nuo infekcijų (virusų ir bakterijų) invazijos. Ji atpažįsta kas yra „svetima” ir potencialiai pavojinga, o kas yra „sava” ir nepavojinga. Yra manoma, kad lėtinio artrito atsiradimą lemia sutrikusi (dėl nežinomų priežasčių) imuninė sistema. Ji dalinai praranda savo sugebėjimą atskirti „savas” ląsteles nuo „svetimų” ir „puola” sąnarius. Dėl šios priežasties, tokios ligos kaip JIA, dar vadinamos autoimuninėmis ligomis. Imuninė sistema „puola” savo kūno organus. Tačiau tikslus JIA ligos mechanizmas, kaip ir kitų lėtinių uždegiminių ligų, nėra žinomas.

Ar tai paveldima liga?

Ne, tai nepaveldima liga. Tėvai neperduoda JIA savo vaikams. Genetiniai faktoriai, kurie iki šiol tiriami, sąlygoja ligos atsiradimą. Mokslininkai mano, kad tai daugiapriežastinė liga. Tai reiškia, kad jai atsirasti svarbi yra genetinė organizmo predispozicija ir aplinkos faktoriai (infekcija). Labai retai JIA suserga du vaikai iš vienos šeimos.

Kaip diagnozuojama ši liga?

Gydytojai diagnozuoja JIA, kai ligos simptomai pasireiškia vaikui iki 16 metų amžiaus ir artritas tęsiasi daugiau nei 6 savaites. Atmetamos ūminės artrito formos, kurios gali būti dėl virusinių infekcijų. Ligos priežastis yra nežinoma. Tai reiškia, kad visos kitos ligos, kurios gali sukelti artritą yra atmestos. Kitaip sakant, JIA apima visus lėtinius artritus prasidedančius vaikystėje, kurių priežastys lieka neaiškios. JIA tarpe yra identifikuota įvairių artritų formų (žr. žemiau). Vadinasi, JIA yra diagnozuojamas esant lėtiniam artritui, atmetus kitus susirgimus, remiantis ligos istorija, ligonio apžiūra ir laboratoriniais tyrimais.

Kas atsitinka su sąnariais?

Sinovinė membrana (sąnarinis dangalas) supanti sąnarį, kuri yra labai plona, tampa žymiai storesnė ir prisipildžiusi uždegiminių ląstelių. Sąnario viduje daugėja sinovinio skysčio. Tai sąlygoja patinimą skausmą bei judesių suvaržymą. Būdingas uždegiminių sąnarių požymis yra jų nelankstumas, pasireiškiantis po ilgesnio sąnarių poilsio. Tai aiškiai pastebima rytais ir vadinama rytiniu sąnarių sustingimu.

Dažnai vaikai, stengdamiesi sumažinti skausmą, laiko pažeistą sąnarį pusiau sulenktoje padėtyje. Ši poza vadinama „antalgine”, pabrėžiant tą faktą, kad ji skirta skausmui malšinti. Tinkamai negydant, sąnarių uždegimas gali sukelti du pagrindinius pažeidimus:

a)    sinovinė membrana tampa labai stora. Susiformuoja sinovinis panusas. Dėl įvairių medžiagų išsiskyrimo vystosi sąnarinių kremzlių ir kaulų erozijos;

b)    ilgai laikant sąnarį „antalginėje” pozoje atsiranda raumenų atrofija, sutraukiami ar ištempiami raumenys ir minkštieji audiniai. Vėliau sutrinka galūnių judesiai.

Ar yra šios ligos skirtingi tipai?

Yra keletas JIA formų. Jos atskiriamos pagal tam tikrų sisteminių simptomų: karščiavimo, bėrimo, perikardito buvimą (sisteminis JIA) ir pažeistų sąnarių skaičių (oligoartritas ar poliartritas). Pagal susitarimą, skirtingos JIA formos nustatomos pagal simptomus, pasireiškiančius per pirmuosius 6 mėnesius nuo ligos pradžios.

Sisteminis JIA. Jam būdingi yra sisteminiai požymiai bei artritas (sisteminis reiškia, kad į procesą

yra įtraukti įvairūs kūno organai). Pagrindiniais sisteminiais požymiais yra karščiavimas, dažnai

lydimas (blyškiai rausvo) odos bėrimo, atsirandančio karščiavimo didėjimo metu. Kitais požymis

yra raumenų skausmas, padidėjusios kepenys, blužnis ir limfmazgiai, bei perikarditas (širdiplėvės

uždegimas), ar pleuritas (pleuros uždegimas).

Artritas, dažniausiai poliartritas (pažeidžiantis penkis ir daugiau sąnarių), gali pasireikšti ligos piko

metu, ar vėliau. Šia liga suserga bet kurio amžiaus vaikai.

Apie pusei pacientų pasireiškia sisteminiai ligos požymiai. Šių ligonių ilgalaikio gydymo prognozė

yra geriausia. Kitai pusei ligonių sisteminiai požymiai su laiku linkę mažėti, tuo tarpu pažeidžiama

vis daugiau sąnarių. Mažai daliai pacientų sisteminiai požymiai pasireiškia kartu su sąnarių

pažeidimu.

Sisteminis JIA sudaro mažiau nei 10% visų JIA atvejų. Jis yra būdingas vaikams. Retai juo suserga

suaugę žmonės.