Skip to content

Patelofemoralinis skausmas

Patelofemoralinis skausmas – kelio skausmas.

Įvadas

Patelofemoralinis skausmas yra dažniausiai pasitaikantis pediatrijoje Overuse (besaikio naudojimo) sindromas. Šios grupės sutrikimams turi įtakos pasikartojantys tie patys judesiai arba tam tikros kūno dalies pasikartojantis pažeidimas, susijęs su ilgalaikiais pratimais. Šie sutrikimai dažniausiai būna suaugusiems (tenisininko arba golfo žaidėjo alkūnė, riešo tunelinis sindromas ir t.t.).

Sinonimai.

Patelofemoralinis sindromas, girnelės chondromaliacija, chondromaliacija, priekinės kelio dalies skausmas.

Kas tai yra?

Patelofemoralinis skausmas – priekinės kelio dalies skausmas. Atsiranda, užsiimant veikla, kuri susijusi su papildomu krūviu virš patelofemoralinės jungties. Ši jungtis susideda iš kelio galvutės, girnelės ir apatinės šlaunikaulio dalies. Kai skausmas atsiranda dėl pokyčių vidiniuose girnelės audiniuose (kremzlėje), tada vartojamas terminas girnelės chondromaliacija.

Kaip dažnai tai pasitaiko?

Šis sutrikimas retai pasitaiko vaikams iki 8 metų amžiaus, bet dažnėja su amžiumi, paauglystėje. Patelofemoralinis skausmas dažnesnis mergaitėms. Taip pat šis skausmas labiau būdingas vaikams turintiems tam tikrą netaisyklingą kelių sąnarių padėtį (genu varum ar genu valgum), taip pat ir tiems kurie turi girnelės ligų (pasikartojantis girnelės nestabilumas ar bloga girnelės padėtis).

Kokie yra pagrindiniai simptomai?

Pagrindiniai simptomai yra skausmas viršutinėje kelio sąnario srityje, kuris stiprėja bėgiojant, lipant laiptais į viršų ar į apačią, atsitūpus arba šokinėjant. Taip pat skausmas sustiprėja ilgai sėdint sulenkus kelius.

Kaip tai yra diagnozuojama?

Patelofemoralinis skausmas vaikams diagnozuojamas remiantis klinikiniais požymiais (laboratoriniai ir kiti tyrimai nėra būtini). Skausmas gali atsirasti spaudžiant kelio sąnario kapsulę ar sulaikant girnelės judesį į viršų, keturgalvio raumens įsitempimo metu.

Gydymas

Dažniausiai gydymo nereikia. Dauguma vaikų, jei nėra kelio sąnario padėties ar girnelės anomalijų, pasveiksta savaime. Jeigu skausmą sukelia sportas arba kasdieninis judėjimas, gali padėti keturgalvio raumens treniravimo programa. Ledas padeda sumažinti skausmus atsiradusius iškart po fizinių pratimų.

Kasdieninis gyvenimas

Vaikai turi gyventi normalų gyvenimą. Turi būti atitinkamas jų fizinis aktyvumas, apsaugantis juos nuo skausmo. Labai aktyvūs vaikai žaidžiant sportinius žaidimus turi naudoti specialius įtvarus.