Skip to content

Dantenų recesija

Dantenų recesija tai dantenų atsiskyrimas nuo danties. Esant dantenų recesijai apsinuogina danties kaklelis ar dalis šaknies. Dantis atrodo prailgėjęs. Prarandamas estetinis šypsenos vaizdas. Dantenų recesija dažniau pasitaiko vyresniame amžiuje.
Dantenos yra minkštas audinys, kuris supa ir palaiko dantis. Dantenų recesijos metu dantenos lyg „pakyla” į viršų ir apnuogina dantį.

Ne chirurginis dantenų recesijos gydymo būdas gali būti taikomas, kai procesas nėra labai stipriai pažengęs. Rekomenduojamas gilus dantenų kišenių valymas rankiniais instrumentais. Dantenų kišenių valymo metu pašalinama apnašas ir akmenys, susikaupę virš ir po dantenomis.

Chirurginis dantenų recesijos gydymas atliekamas, kai procesas yra stipriai progresavęs ir datenų linijos grąžinimas į savo vietą negali būti atstatomas paparastais metodais. Chirurgiškai gydant dantenų recesiją gali būti atliekamas minkštųjų audinių arba kaulo persodinimas. Minkštųjų audinių persodinimo metu audiniai paimami iš kitos burnos ertmės vietos. Persodinamas audinys pernešamas ir prisiuvamas prie atsitraukusių dantenų. Šis metodas yra efektyvus ir ilgaamžis, jei palaikoma gera burnos higiena.

Pooperacinis laikotarpis nėra komplikuotas. Jei dantenų recesijos procesas pažeidžia žandikaulį, reikalingas kaulo persodinimas. Įsodintas naujas kaulas skatina žandikaulio atsistatymą ir pagerina dantų stabilumą. Kaulinis audinys gali būti paimamas iš žandikaulio, klubakaulio ar blauzdikaulio. Kaulo atsistatymą skatina specialios membranos, kurios įdedamos operacijos metu.


Kaip elgtis po dantenų recesijos operacijos?

Po dantenų recesijos operacijos gydytojas už skruosto uždėjo marlinį tamponą, kurį reikia išlaikyti apie 30 min. Tamponas  skirtas sugerti kraują. Jei kraujavimas išlieka, pakeiskite tamponą nauju ir vėl laikykite apie 30 min. Taip pat pasimatuokite kraujospūdį (norma 120/80 mmHg). Esant didesniam nei nurodytas kraujospūdis, išgerkite tabletę nuo kraujo spaudimo. Padidėjęs kraujo spaudimas gali būti kraujavimo po danties implantacijos priežastimi. Jei kraujavimas nesiliauja, o kraujospūdis normalus, kreipkitės į Veido ir Burnos Chirurgijos Centrą..
Venkite aktyvaus fizinio krūvio (treniruotės, sunkių daiktų kilnojimas), karštų vonių bei pirčių.

Mityba
Dvi valandas po operacijos nevalgykite, kadangi tiek laiko veiks nuskausminamieji ir Jūs kramtydami nejausite, kad žalojate skruostą ar liežuvį. Tą pačią dieną vengti grubaus bei karšto maisto. Jokios kavos bei alkoholio, nes pakėlę savo kraujospūdį, iššauksite kraujavimą! Kraujo skonio jutimas ir sekančią dieną po danties implanto įsukimo operacijos yra normalu.

Rūkymas
Šio žalingo įpročio turėjote atsisakyti dar prieš operaciją. Rūkymas sutrikdo kraujotaką, komplikuotai gyja žaizdos ir padidėja infekcijos į implantacijos sritį patekimo tikimybė.

Diskomfortas
Siekiant sumažinti diskomfortą ir audinių patinimą rekomenduojame šalčio terapiją, kuri turėtų trukti apie 5 – 6 valandas Šalčio terapijos metu skruostą šaldyti 15 min., po to seka 30 min. pertrauka ir vėl reikia kartoti nuo pradžių. Jei dedate ledą, dėkite jį per nestorą rankšluostėlį.   
Pooperacinio skausmo malšinimui tinka visi įprasti vaistai (Ibumax, Ibuprom, Nimesil, Ketanov ir kt.) iš namų vaistinėlės, išskyrus ASPIRINAS, KURIS SKYSTINA KRAUJĄ.


Individuali burnos higiena

Pirmą dieną po operacijos dantų valymas turi būti atsargus ir su minkštu šepetėliu. Būtini skalavimai profesionaliais burnos priežiūros skysčiais (Eludril, Listerine, Heksoral ir kt.) 5-6 kartus per dieną.
Po operacijos dantenos kraštai suartinti siūlėmis, kurios bus šalinamos po 10-14 dienų. Siūlai neturėtų būti pasidengę apnašu, kad nesukeltų apsunkinto gyjimo ir juos reikia valyti vandenilio peroksidu suvilgytu tamponėliu iki bus pašalinti.