Skip to content

Šermukšnio kekėje – gamtos vaistinė

    Šie medžiai puošiasi ne tik žiedais ar skaisčiai raudonų uogų kekėmis, bet ir lapais, kurie rudenį liepsnote liepsnoja. Rekomenduojame šių rudens gėrybių pasiruošti žiemai.

    Vaisiai skinami sunokę, po pirmųjų šalnų, tuomet jos netenka kartumo, yra saldžios. Nereikėtų laukti stiprių šalčių ar lietingų orų, nes tuomet uogų vidus pajuosta. Džiovinamos uogos gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje, esant ne aukštesnei kaip 50-60° C temperatūrai.
     

    Paskleidus plonu sluoksniu galima džiovinti ir lauke, pavėsyje. Išdžiūvę vaisiai būna raukšlėti, natūralios spalvos, silpno kvapo, karčiai rūgštūs ir suspausti tarp pirštų jų netepa. Vartoti galima vienerius dvejus metus.

    Šviežiuose šermukšnių vaisiuose vitamino C kelis kartus daugiau nei obuoliuose ar citrinose. Vienoje uogoje telpa pusė vaistinės: daug karotinoidų, sacharidų, vitamino P savybėmis pasižyminčių junginių, raugų, sorbo rūgšties, kitų organinių rūgščių, vitamino E, jodo eterinio aliejaus, mineralinių medžiagų, mikroelementų.

    Dėl gero vitaminų C ir P derinio šermukšnis vartojamas aterosklerozei ir aukšto kraujospūdžio ligoms gydyti. Liaudies medicinoje šermukšniai vartojami kaip silpnai vidurius laisvinantis ir kraujavimą stabdantis vaistas, padeda sergant plaučių ligomis ir reumatu, skatina prakaitavimą.

    Vaisiai pasižymi tulžies bei šlapimo varomosiomis savybėmis, slopina rūgimo procesus bei dujų susikaupimą žarnyne, tinka kepenims ir cukriniam diabetui gydyti, mažina kraujo spaudimą, gerina medžiagų apykaitą, didina skrandžio rūgštingumą. Sergant parodontoze, patartina uogas kramtyti (po to išspjauti), nuo dantų puikiai nušveičiami akmenys. Šermukšnių vaisių vartoti nepatartina sergant opalige, viduriuojant, jei yra padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas. Visada svarbu pasitarti su gydytoju.

    •  Peršalus  arba sloguojant, patariama sumaišyti 50 g džiovintų paprastojo šermukšnio uogų, 30 g mažalapės liepos žiedų, 20 g paprastosios avietės lapų. Šaukštą šio mišinio užpilti 2 stiklinėmis (400 ml) verdančio vandens, 40 min palaikyti, perkošti ir gerti po pusę stiklinės 3-4 kartus per dieną.

    •  Užkietėjus  viduriams,  šaukštą džiovintų paprastojo šermukšnio uogų ir tiek pat vaistinės svilarožės šaknų užpilti 1,5 stiklinės verdančio vandens. Po 30 min nukošti. Gerti po pusę stiklinės 3 kartus per dieną.

    •  Šviežių, sutrintų šermukšnio lapų kompresai efektyvūs gydant grybelio pažeistas vietas. Tvarstį keisti kartą per parą.

    •  Šermukšnio vaisių užpilas naudojamas ir išoriškai. Šaukštą susmulkintų vaisių užpilti stikline  verdančio vandens ir pašildyti 2-3 min ant silpnos ugnies. Tinka žaizdoms gydyti, vonelėms (nuo hemorojaus) daryti. Rudenį ir žiemą geriau vartoti šviežiai  išspaustas ar cukrumi.

    Ir dar. Rudenį ir žiemą geriau vartoti šviežiai  išspaustas ar cukrumi pagardintas vaisių sultis (po vieną valgomąjį šaukštą kelis kartus per dieną). Šermukšnių sultys yra geras vaistas  nuo hemorojaus.

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *