Skip to content

Smegenų sumušimas (kontuzija)

Smegenų sumušimo židinys, tai kraujosruvos, infarkto ir nekrozės ploteliai. Galvos traumą patyrusiems pacientams šiuos pakitimus diagnozuojama KT. Paprastai smegenų sumušimas būna kartu su kitomis intrakranijinėmis kraujosruvomis. Židiniai gali susidaryti smegenyse smūgio į galvą vietoje, bet didžiausi ir sunkiausi sumušimai vystosi priešingoje smūgiui pusėje. Jei po smūgio smegenys juda link kaukolės pamato, sumušami kaktinių ir smilkininių skilčių poliai. Judant didžiojo pjautuvo kryptimi, sumušama didžioji jungtis ir pusrutuliai.

Klinika

Simptomatika gali būti labai įvairi. Tai priklauso nuo smegenų sumušimo židinio dydžio, lokalizacijos ir kitų smegenų pakenkimų. Mažos apimties smegenų sumušimo židinys nekelia grėsmės paciento gyvybei. Galimi įvairūs potrauminiai neurologiniai defektai, ypač jei sumušamos kalbos ar motorinių centrų smegenų sritys. Dideli arba daugybiniai židiniai, apimantys abi kaktines ir smilkinines skiltis (vadinamasis tetrapolinis pakenkimas), gali komplikuotis padidėjusiu intrakranijiniu slėgiu, vidurio struktūrų dislokacija ir koma. Su laiku smegenų sumušimo židinys nekrozuoja arba jo vietoje susidaro kraujosruva. Vėliau vyksta rezorbcija, kurios metu apie sumuštas smegenis vystosi edema, dėl ko vėl kyla intrakranijinis slėgis, blėsta sąmonė, ryškėja židininė simptomatika.

Diagnostika

Atliekama KT. Kraujosruvos matomos, kaip nedideli padidinto tankio ploteliai, apsupti žemesnio tankio juostos – tinimo ir nekrozės zona. Dažniausiai sumušamos paviršinės smegenų dalys, esančios prie žievės ir plintančios į baltąją medžiagą. Dėl intensyvaus kaulinio audinio signalo šalia kauko esančių pakitimų galima nepastebėti.

Gydymas

Geriausia taktika iki šiol nėra nusistovėjusi. Jei smegenų sumušimai yra labai giliai arba jei nedideli – gydoma konservatyviai. Ligoniai, kurių smegenyse matomi platūs kontuziniai židiniai ir ryškus masės efektas – operuojami: atliekama kraniotomija ir sumušimo židinys pašalinamas. Kai kuriems ligoniams po 7-9 parų gali staiga išryškėti neurologinė simptomatika, vystytis smegenų kamieno strigimas, nors iki to jų neurologinė būklė buvo stabili, ar gerėjo. Labai sunku iš anksto numatyti, kuriems ligoniams ši pablogėjimo tikimybė yra didesnė ir kuriems tikslinga ankstyva operacija. Konservatyviai gydyti yra tikslinga, bet jei intrakranijinis spaudimas sunkiai kontroliuojamas ir neurologinė būklė blogėja reikėtų operuoti greitai. Didelius smegenų sumušimo židinius reikėtų operuot iškarto, nes galimas vėlyvas smegenų kamieno strigimas. Dėl savo anatominės padėties, ypač pavojingas smilkininės skilties sumušimas. Didėjant smegenų tūriui dėl šios lokalizacijos kontuzinio židinio ar vystantis edemai, smegenų kamienas spaudžiamas ir stringa staiga.

Išeitys

Mirtingumas dėl smegenų sumušimo svyruoja nuo 25 iki 60%