Skip to content

Peršalus pasveikti padės ne tik vaistai

    Kodėl susergame peršalimo ligomis?

    Žiemos–pavasario sezono metu beveik kiekviena šeima susiduria su peršalimo ligomis. Peršalimo ligos – tai sezoninės ligos, kurias dažniausiai sukelia virusai. Peršalimas pasireiškia nosies gleivinės paburkimu, padidėjusia gleivių sekrecija, kosuliu, karščiavimu, čiauduliu, galvos skausmu ir kt. Tačiau visi šie simptomai tik liaudiškai vadinami peršalimu. Tokiais simptomais dažniausiai pasireiškia ūmios virusinės kvėpavimo takų infekcijos, plintančios oru lašeliniu keliu. Šaltuoju metų laiku jų padažnėja dėl to, kad atsiranda palankios sąlygos daugintis ir plisti jų sukėlėjams – padidėja glaudus kontaktas tarp žmonių (jie ilgiau laiko būna uždarose patalpose), yra mažiau saulės, sumažėja organizmo sugebėjimas kovoti su peršalimo ligų sukėlėjais.

    Peršalimą gali sukelti daugiau nei 200 įvairių virusų. Ūmios virusinės respiratorinės infekcijos yra labai užkrečiamos, nes nosiaryklėje ir burnoje esantys virusai, ligoniui kalbant, čiaudint ir kosint, lengvai pasišalina ir patenka pas naują savo auką. Visiems jiems ypač palanki drėgmė: sausame ore šie virusai greitai žūtų, o drėgname ištveria gerokai ilgiau. Šios infekcijos klastingos tuo, kad labiausiai užkrečiamos pirmomis valandomis. Kartais žmogus dar nė pats gerai nesuvokia, kad serga (peršti gerklę, “kutena” nosį), bet aplinkiniams jau yra pavojingas. Paprastai, jei žmogaus imuninė sistema yra stipri, šie virusai sėkmingai įveikiami. Tačiau jai nusilpus pasireiškia minėtieji peršalimo simptomai. Dauguma žmonių peršalimo ligomis serga 1–2 kartus per metus, dažniau šaltuoju metų laiku – vėlyvą rudenį, žiemą, ankstyvaisiais pavasario mėnesiais. Maži vaikai serga dažniau nei suaugusieji, nes dar nėra iki galo susiformavusi jų apsauginė sistema, sugebanti kovoti su peršalimo virusais.

    Norint kuo rečiau sirgti būtinai reikia stiprinti imuninę organizmo sistemą. Kuo organizmo atsparumas mažesnis, tuo dažniau ir sunkiau sergame peršalimo ligomis, dažnesnės komplikacijos. Imuniteto susilpnėjimo priežastis – vitamino C trūkumas. Todėl rekomenduojama daugiau valgyti citrinų, erškėtuogių, kivių, citrusinių vaisių, gerti imunitetą stiprinančių ir vitaminizuojančių arbatų, kurių galima įsigyti vaistinėse.

    Neskubėkite griebtis vaistų!

    Atminkite, jog nėra vaistų, veikiančių peršalimo ligų priežastį – virusus. Todėl gydantis neskubėkite griebtis vaistų. Tik ligonio imuninė sistema gali susidoroti su infekcija. Per keletą dienų ji pradeda gaminti efektyviai su peršalimą sukėlusiu virusu kovojančius antikūnius. Svarbu padėti organizmui pačiam kovoti su virusais. Sudėtiniai vaistai nuo peršalimo gerina savijautą, bet ligos negydo. O jei jie vartojami neracionaliai, liga gali net užsitęsti. Kol liga tik prasideda, jos simptomus gali palengvinti augaliniai preparatai, paprastos procedūros. Aiškiausias ženklas, kad organizmas kovoja su virusais, yra karščiavimas ir sloga.

    Neskubėkite bet kokia kaina mažinti karščiavimo – nors ūminius simptomus ir nuslopinsite, bet susilpninsite gynybines organizmo jėgas. Karščiavimas sudaro nepalankias sąlygas ligos sukėlėjams, todėl temperatūros, jei ji ne didesnė nei 38 laipsniai, mažinti nereikėtų. Karščiavimas yra apsauginė organizmo reakcija. Kitų ligų nekamuojamas organizmas paprastai per keletą dienų pats įveikia peršalimą. Tad geriau vartokite daugiau skysčių (ypač tai aktualu mažiems vaikams) – gerkite daug karštos vaistažolių arbatos su medumi, pasidarykite karštas kojų voneles, keletą dienų pagulėkite lovoje. Nuo senų laikų liaudies medicinos išbandytos priemonės tikrai nepakenks.

    Tik tuomet, jei laikosi aukštesnė nei 39 laipsnių temperatūra, pykina ar svaigsta galva, skauda pilvą, yra sąmonės sutrikimų, būtina neatidėliotina gydytojo pagalba, nes šie požymiai gali būti kokių nors komplikacijų ar sunkios ligos pradžia.

    Į pagalbą – vaistažolės

    Nors medicina žengia į priekį ir sukuriama vis naujesnių efektyvesnių cheminių preparatų, augaliniai preparatai išlaiko savo vertę. Vaistingųjų augalų poveikis paprastai yra platesnis ir švelnesnis nei sintetinių medžiagų. Tai ypač svarbu gydant vaikus, vyresnius žmones, kurie labiausiai jautrūs cheminiams vaistams. Dauguma vaistažolių yra labai veiksmingos dėl jose esančių veikliųjų medžiagų, o pašalinio poveikio rizika – labai maža.

    Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, reikėtų gerti kuo daugiau vaistažolių bei jų mišinių arbatų su medumi (kas dvi valandas). Itin veiksmingi lietuviški ”Acorus“ peršalus vartojami vaistažolių mišiniai „Gripolis-1“, „Gripolis-2“, „Gripolis-3“, kurių galima rasti vaistinėse.

    „Gripolis-1“ (ramunėlių, liepžiedžių, melisų, erškėčių vaisių mišinys) vartojamas kaip pagalbinis preparatas karščiuojant ir sergant infekcinėmis ligomis, mažina gleivinės suerzinimą esant kvėpavimo takų katarui, nežymiai skatina prakaitavimą ir papildo organizmą vitaminu C.

    „Gripolis-2“ – panašiai veikiantis pagalbinis preparatas peršalus, be to, stipriau veikia priešuždegimiškai. Šis preparatas, skirtingai nei “Gripolis-1” (naudotinas tik ką pastebėjus pirmuosius peršalimo simptomus), skirtas vartoti, kai uždegiminis procesas yra ūmesnis ir stipresnis. Jo sudėtyje esantys žemuogių, aviečių lapai stiprina priešuždegiminį veikimą, šeivamedžio žiedai – prakaitavimą, saldžiųjų pankolių vaisiai – didina sekreto išsiskyrimą. „Gripolis-3” – kol kas vienintelis Lietuvos vaistinėse esantis žolelių mišinys, specialiai sukurtas vartoti nakčiai. Jo sudėtyje esantys augalai pasižymi ne tik antimikrobiniu, uždegimą mažinančiu, vitaminizuojančiu, bet ir raminančiu, nemigą šalinančiu poveikiu. Būtina stiprinti imuninę organizmo sistemą. Tuo tikslu taip pat galima į pagalbą pasitelkti žolelių arbatas. Šiuo metu vaistinėse galima rasti imunitetą stiprinančių, vitaminizuojančių arbatų – „Imunofast“ (su ežiuole), „Vitaherbs“ (su vit. C), „Piemenait÷“ (arbata vaikams su vit. C), pagamintų Lietuvoje, be jokių sintetinių priedų. Nuo peršalimo saugo ir erškėčių vaisių arbata (erškėčiai kaupia vitaminą C). Nereikėtų pamiršti ir tradicinės liepų žiedų, aviečių lapų arbatos (jos labai tinka karščiuojant, skaudant gerklei), atsikosėjimą lengvinančių anyžių vaisių, debesylų šaknų, eukaliptų lapų arbatos. Eukalipto lapų inhaliacijos labai naudigos sloguojant (valgomasis šaukštas vaistažolių supilamas į inhaliatorių ir užpilamas stikline verdančio vandens).

    Atminkite, kad tik tinkamai surinktoje ir paruoštoje vaistinėje žaliavoje biologiškai aktyvių medžiagų išlieka daug. Geriausia augalinius preparatus pirkti vaistinėse, nes jiems taikomi tokie patys reikalavimai kaip ir cheminiams-sintetiniams preparatams. Jie turi atitikti vaisto sudėties reikalavimus dėl kokybės, veiksmingumo ir saugumo.

    Ir, žinoma, niekas kitas mumis taip nepasirūpins, kaip mes patys. Peršalimas – nuovargio liga. Tik nusilpęs organizmas neatsparus virusams. Taigi jei mylėsime ir stebėsime save, gerai maitinsimės, pakankamai pailsėsime, imsimės priemonių ligai įveikti, peršalimo ligų sezonas rūpesčių mums nepridarys. O jei jau nepavyks šių nemalonumų išvengti, pasirinkime gydymuisi naudingesnes sveikatai priemones – natūralius vaistažolių preparatus – pakankamai veiksmingus bei saugius.

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *