Skip to content

Sloga: rinito ir sinusito skirtumai

  Varvanti nosis, čiaudulys, nosies paburkimas ir kiti – visa tai slogos požymiai, tačiau tai gali būti skirtingos ligos.  

  SINUSITAS

  Sinusitas yra sinusus dengiančios gleivinės uždegimas, kurį gali sukelti alergija, virusai, bakterijos arba grybeliai. Sergant sinusitu, dažniausiai skauda galvą, kaktą, tarpuakį, smilkinius, kyla temperatūra, krečia šaltis, pablogėja uoslė, pasunkėja kvėpavimas. Sinusitas yra skirstomas į ūminį ir lėtinį:

  ūminio sinusito atveju žmogus dažiausiai jaučia spaudimą ar skausmą sinusų srityse, nosies užgulimą, gleivių tekėjimą. Taip pat būdingas kosulys,gerklės ir galvos skausmas;

  lėtinės sinusito formos atveju žmogus nekarščiuoja, simptomai neryškūs, o pati liga dažniausiai trunka ilgiau kaip mėnesį.

  ŪMINIS RINITAS

  Ūminis rinitas (kitaip ūmi sloga) – virusų ar bakterijų sukelta sloga, trunkanti apie savaitę. Dažniausiai pasitaikantys ligos požymiai: vidutiniškai savaitę trunkanti sloga, užgulusi nosis, čiaudėjimas, ligos pradžioje pasirodančios gausios ir vandeningos išskyros, vėliau sutirštėjančios ir įgaunančios gelsvą ar žalsvą spalvą, išsausėjusi ir paraudusi oda aplink nosį.

  Specialistai išskiria tris ūminio rinito stadijas:

  pirmoji stadija trunka 1-2 dienas. Jos metu paburksta nosies gleivinė, jaučiamas nosies kutenimas, atsiranda džiūvimo jausmas nosyje, gali pakilti temperatūra;

  antra stadija – laikotarpis, kai nosis pradeda „bėgti", atsiranda nosies užgulimas, gali užgulti ausys, ašaroja akys;

  trečioji stadija prasideda ketvirtą ar penktą ligos dieną. Jos metu atsiranda gleivių ir pūlingų išskyrų, kurios pamažu pradeda valytis, po truputį gerėja kvėpavimas.

  ALERGINIS RINITAS

  Alerginiu rinitu yra vadinamas nosies gleivinės uždegimas, kuriam gali būti būdingi šie požymiai: nosies niežėjimas, čiaudulys, akių ašarojimas ir paraudimas, išskyros iš nosies, nosies užsikimšimas, galvos skausmas, pablogėjusi uoslė.

  Alerginis rinitas gali būti nuolatinis ir sezoninis:

  • nuolatinis rinitas – tai toks rinitas, kai nosies užgulimas ir gleivių sekrecija žmogų vargina visus metus. Nuolatiniam rinitui būdingas nuolatinis ir sunkus nosies paburkimas, tirštos gleivingos išskyros į nosiaryklę. Sergant šia rinito forma gali sutrikti uoslė, pasikeisti balso tembras, atsirasti knarkimas;

  • sezoninis rinitas – tai toks rinitas, kai simptomai atsiranda tik žydint augalams, kuriems žmogus yra alergiškas. Sezoniniam alerginiam rinitui būdingas nosies niežėjimas, čiaudulys, nepastovus nosies paburkimas, vandeningos išskyros iš nosies.

  LĖTINIS RINITAS

  Lėtinė sloga (lėtinis rinitas) – tai sloga, atsiradanti po užsitęsusios ar blogai gydytos ūmios slogos. Lėtinės slogos požymiais gali būti:

  • pakitusi nosies kriauklių apimtis;

  • kartais ant nosies gleivinės atsirandančios pūlingos apnašos;

  • periodiškai užgulanti nosis ir išjos išsiskiriantis didelis išskyrų kiekis.

  Lėtinę slogą gali sukelti užsitęsusi ar dažnai pasikartojanti sloga, lėtinis sinusitas, anatominiai nosies struktūros pokyčiai, dulkės, karštis, drėgmės pokyčiai, cheminės medžiagos ar padidėjusios tonzilės. Lėtinė sloga gali atsirasti ir po širdies priepuolio, infarkto, inkstų uždegimo. Šią ligą gali sukelti ir kenksmingos darbo sąlygos.

  Komentaras

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *