Skip to content

Podagra

    Podagra – tai liga, kuri prasideda organizme sutrikus šlapimo rūgšties apykaitai. Dėl didelės šlapimo rūgšties ir jos druskų koncentracijos atitinkamuose tepalų maišeliuose, sausgyslių makštyse ir sąnariuose susidaro šlapimo rūgšties kristalai. Jie sukelia podagros priepuolius, kurie tęsiasi maždaug 5 – 6 dienas ir palaipsniui aprimsta.

    Pirmasis podagros priepuolis gali prasidėti net ir po kelių metų ar dešimtmečių nuo šlapimo rūgšties kiekio padidėjimo organizme. Dėl intensyvaus iš šlapimo rūgšties pasigaminusių rūgščiojo natrio chlorido kristalų kaupimosi aplink pažeistąjį sąnarį netoli odos paviršiaus pradeda formuotis vadinamieji podagriniai mazgeliai. Jų pasitaiko ant rankų ir kojų pirštų sąnarių bei ant ausų kaušelių. Prieš ūminės podagros priepuolį galimas reumatinis negalavimas, padidėjęs nervingumas, pykinimas, karščiavimas ir stiprus noras šlapintis. Tikrasis podagros priepuolis prasideda ūmiu ir skausmingu pažeistojo sąnario patinimu.

    Jei priepuoliai negydomi, jie gali trukti kelias dienas ar net savaites. Podagra neretai sergama kartu su hipertonine liga, ateroskleroze, cukriniu diabetu. Sumažėjus insulino gamybai riebalų apykaitos procese į kraują išsiskiria daugiau organinių rūgščių. Jų kiekis kraujyje gali pasiekti pavpjingą ribą – net iki 5 – 16 mg %, o tai net kelis kartus daugiau nei sveiko žogaus kraujyje nustatoma šios rūgšties koncentracija.

    Podargą sukeliančios priežastys

    Nepaisant paveldėto polinkio šiai ligai, ji gali ilgai nepasireikšti. Paūmėjimai būna labai skirtingo sunkumo. 40 – 50 metų vyrai dažniau serga podagra nei moterys. Išorinės priežastys, sukeliančios podargą, yra kelios. Ligą gali sukelti gausiai valgoma mėsa. Dažnas maitinimasis subproduktais didina šlapimo rūgšties gamybą. Podagrą gali sukelti ir nesaikingas alkoholio vartojimas.

    Podargos gydymas

    Vos tik išryškėjus podagros priepuolio požymiams reikia kreiptis į gydytoją. Pirmiausia bus atlikti kraujo tyrimai tam, kad būtų nustatytas šlapimo rūgšties kiekis. Taip pat prireiks padaryti kaulų bei sąnarių rentgenogramas. Priepuolio metu gydytojas skirs priešuždegiminius vaistus, patars uždėti įtvarą ant pažeistojo sąnario. Pertraukų tarp priepuolių metu jis bandys aistais mažinti šlapimo rūgšties kiekį, skirs dietą, fizioterapines procedūras.

    Jei liga pradėta gydyti pavėluotai ar visai negydoma, ji gali labai stipriai deformuoti sąnarius arba sukelti lėtinė inkstų akmenligę ir sklerozę. Norint išvengti šios ligos, vertėtų riboti mėsos vartojimą, o patiekalų iš subproduktų išvis atsisakyti. Būtina mažinti antsvorį ir daug judėti, taip pat reikia labai riboti alkoholio vartojimą, o dar geriau išvis jo atsisakyti. Turint paveldėtą polinkį podargai vertėtų reguliariai tikrinti šlapimo rūgšties kiekį kraujyje.

    3 thoughts on “Podagra”

    1. Esu dėkingas už straipsnelį. Kurį perskaitęs supratau, kas „padėjo” pažeisti kojos didžiojo piršto sąnarį labiausia o ir kitus po truputį. Nesu mėgėjas mėsiškojo maisto, taip pat ir nevadinamas išgeriančiuoju. Bet tikriausia ir to per daug. Antsvoris nėra didelis. Ūgis 164 cm, svoris 68 kg. Nuo jaunystės ilgoką laiką buvau aktyvus sporte. 15 metų myniau pedalus dviračiu ir žiemą slidėmis. Sudalyvaudavau ir sunkiaatlečių varžybose už savus kolektyvus. Pasitraukus iš aktyvaus sporto svoris nebuvo viršijęs 70 kg. Valios pastangomis išlaikiau pirmaisiais metais, o vėliau jau tapo vis lengviau tai išlaikyti. Paveldėjimą galėjau gauti iš mamos. Buvo skaudami sanariai. Aš praktiškai ir dabar pas gydytojus beveik nesilankau. Jeigu galite man daugiau ką nors patarti, labai mielai priimsiu Jūsų patarimus. Man kitų metų vasarį bus 66 metai. Esu dėkingas radęs straipsnį mane dominančia tema. Romas.

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *