Skip to content

Aterosklerozė

    Aterosklerozė – tai daugybė kraujagyslėse vykstančių patologinių procesų, dėl kurių ilgainiui jos kinta, siaurėja ir standėja. Ši liga prasideda riebalų kaupimusi ant kraujagyslių sienelių. Tie riebalai kaupiasi vadinamųjų aterosklerozinių plokštelių pavidalu. Jos ilgainiui labai susiaurina kraujagyslės spindį ir sutrikdo kraujo cirkuliaciją joje. Dėl to kraujagyslė gali net užsikimšti ir sukelti insultą arba infarktą.

    Kitas patologinis procesas, vykstantis kraujagyslėse, galintis sukelti uždegimą, yra kalcinozė, arba kalcio kaupimasis ant kraujagyslių sienelių. Nuo sukietėjusio paviršiaus lengviau atplyšta minkštosios trombinės sankaupos, dar nespėjusios suakmenėti. Jos gali sukelti infarktą. Žodžiu, kalcio perteklius organizme kartu ir saugo kraujagysles, ir didina infarkto tikimybę. Ypač jei kraujagyslėse yra daug aterosklerozinių ląstelių.

    Dar vienas patologinis procesas – kraujo krešuliai, besiformuojantys kraujagyslėse. Kraujas nuolatos tai tirštėja, tai skystėja. Tai visiškai normalūs procesai. Tačiau tik tol, kol yra jų pusiausvyra. Jeigu sukrešėjęs kraujas nebesuskystėja, gali išsivystyti trombozė.

    Dažniausiai aterosklerozė vystosi rūkantiems, sergantiems cukriniu diabetu, turintiems padidintą arterinį kraujospūdį, krešėjimo sutrikimų.

    Tikimybę susirgti šia liga didina tokie veiksniai:

    • amžius (vyrai > 45m., moterys – po menopauzės);
    • paveldėjimas
    • per mažas fizinis aktyvumas;
    • dažnas stresas;
    • žalingi įpročiai (rūkymas, nesaikingas alkoholio vartojimas);
    • įvairios ligos (arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas, podagra, menopauzė)

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *