Endeminis gūžys (struma)

Žemiau gerklų, priekinėje kaklo dalyje yra skydliaukė, kurioje gaminami hormonai. Sutrikus šios skydliaukės funkcijoms, gali kilti medžiagų apykaitos sutrikimų. Gaminant hormonus skudliaukei reikia jodo, kurio gaunama su maistu. Jei jo gaunama per mažai, skudliaukė padidėja. Ji didėja, kad galėtų pagaminti reikiamą hormonų kiekį nepaisant jodo trūkumo. Formuojasi endeminė struma.

Jei ji negydoma, laikui bėgant padidėjusioje skydliaukėje gali atsirasti mazgų. Ši liga dažniausiai vystosi iš lėto, skydliaukė auga ir didėja pamažu. Atpažinti šią ligą galima pastebėjus kitus jos požymius, t.y. užkimimas, pasunkėjęs kvėpavimas, nuovargis, silpnumas, svorio kritimas, odos blyškumas ir išsausėjimas, pabrinkę akių vokai ir delnai, pasikeitęs balsas, vidurių užkietėjimas, mažakraujystė, padidėjęs jautrumas šalčiui, mėnesinių ciklo sutrikimai. Taip pat apžiūrinėjant save veidrodyje galite pamatyti susidariusi maišelį priekinėje kaklo dalyje po gerklomis. Skydliaukėje susiformavę dideli mazgai spaudžia ryklę, trachėją ir sukelia dusulį bei trukdo ryti.

Priežastys, dėl kurių susiformuoja gūžys

Skydliaukė padidėja, kaip jau minėjome, dėl jodo trūkumo geriamajame vandenyje ir maiste. Dažniausiai gūžys formuojasi lytinio brendimo ar nėštumo metu, kai ypač išauga jodo poreikis. Tačiau skydliaukės padidėjimą gali sukelti ir įgimtas jos hormonų gamybos sutrikimas. Beje, skydliaukė didėja ir tuomet, kai joje gaminama per daug hormonų, tad vien pagal tai, jog struma padidėjusi, negalima nustatyti, ar hormonų skydliaukėje gaminama per daug ar per mažai.

Kaip gydoma struma?

Dažniausiai endeminis gūžys (struma) gydomas pacientui paskyrus skydliaukės hormonų. Jei gydymas pradedamas anksti, galima tikėtis, jog skydliaukė sumažės savaime, tačiau jei gūžys yra ypač didelis arba spaudžia kitus organus bei trukdo kvėpuoti, gali tekti jį operuoti. Operacijos metu pašalinama dalis skydliaukės.

Jei endeminis gūžys yra teisingai gydomas, jis nėra pavojingas, tačiau negydomas gali labai išaugti ir trukdys kvėpuoti.

Paskelbta Ligos, negalavimai ir kova su jomis

6 komentarai

  1. Geras straispnis, bet noreciau zinoti mano mamai 53 m. jau nuo 29 metu yra padidejusi skydliauke, taciau veliau atsirado mazgu, neseniai padare echoskopija ir rado mazguose kazkoki vandeni. Ka tai galetu reiksti? Buciau labai dekinga uz isamu atsakyma.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.