Skip to content

Hemorojus. Kaip pastebėti ir gydyti hemorojų?

  Daugelis žmonių vienu ar kitu savo gyvenimo periodu turi skundų dėl hemorojaus. Šie skundai – tai kraujavimas, skausmas ir diskomfortas išeinamosios angos srityje, išsiverčiantys mazgai, perštėjimas. Hemorojus – viena dažniausių žmonių ligų. Nėra žinomas tikslus šios ligos dažnumas, tačiau laikoma, kad daugiau negu 50% žmonių, vyresnių kaip 50 metų, turi daugiau ar mažiau padidėjusius hemorojinius mazgus.

  Kas yra hemorojus?

  Tiesiosios žarnos gale, po gleivine ir aplink išeinamąją angą yra veniniai rezginiai. Šie rezginiai padeda geriau užsidaryti išeinamajai angai, tačiau dėl įvairių priežasčių, kurios didina spaudimą pilve, šie mazgai padidėja, hipertrofuoja ir gali sukelti kraujavimą, skausmą ar kitokius nemalonius jutimus išeinamosios angos srityje. Padidėję, prasiplėtę šie rezginiai vadinami hemarojumi arba hemorojiniais mazgais. Esant užkietėjusiems viduriams, įplyšta ties mazgu esanti gleivinė, ir gali pasirodyti kraujo. Kraujo gali pasirodyti daug, gali tik lašelis. Retais atvejais, kai labai daug nukraujuojama, gresia mažakraujystė.

  Yra skiriami vidiniai ir išoriniai hemorojiniai mazgai, vidinius hemorojinius mazgus dengia gleivinė, išorinius hemorojinius mazgus dengia oda. Kraujuoja dažniausiai vidiniai hemorojiniai mazgai.

  Kaip gydyti hemarojų?

  Gydant hemorojų, svarbu, kad neužkietėtų viduriai, kraujavimą ar skausmus gali išprovokuoti labai aštrus maistas, stiprūs alkoholiniai gėrimai. Svarbu laikytis higieninių įpročių – visada nusiprausti po tualeto. Tačiau šios priemonės ne visada padeda, ir tada gydymui taikytini pirmiausia mažai invaziniai ambulatoriniai, darbingumo nesutrikdantys gydymo būdai.

  Hemorojaus gydymas Hemorojaus gydymas 
  Mazgas įtraukiamas į ligatorių Mazgas perrištas

  Daugeliu atvejų hemorojus gali būti gydomas ambulatoriškai, nenaudojant nuskausminančių vaistų, nes gleivinėje, dengiančioje vidinius hemorojinius mazgus, nėra juntamųjų nervų galūnėlių. Prieš gydant hemorojų vienintelis reikalingas paruošimas – klizmavimas.

  Yra sukurta keletas mažai invazinių hemorojaus gydymo būdų: guminių žiedų ligatūrų metodas, skleroterapija, infraraudonoji koaguliacija, ir kiti. Chirurginės operacijos dažniausiai atliekamos stacionaro sąlygomis didžiausiems, ketvirtojo laipsnio vidiniams hemarojiniams mazgams gydyti. Kitų gydymo būdų naudojimo dažnumas priklauso nuo turimos įrangos ir gydytojo patirties.

  Plačiausiai iš šių gydymo būdų yra taikomas guminių žiedų ligatūrų metodas. Šio metodo esmė ta, kad, naudojant specialų vakuuminį instrumentą, dalis hemarojinio mazgo į jį įtraukiama ir užveržiama guminiu žiedu. Uždėjus žiedą, mazgas per 4-6 dienas apmiršta ir pats pasišalina. Paprastai uždėjus 3-4 žiedus, hemorojiniai mazgai žymiai sumažėja, o jų sukelti skundai išnyksta. Šio metodo efektyvumas artimas chirurginės operacijos rezultatams. Tik operuojant ligonį įprastiniu būdu, tenka gultis į ligoninę.

  Hemorojaus prevencija

  • Teisinga mityba. Subalansuota, gausi augalinių skaidulų, turinti mažai riebalų ir ne itin aštri dieta garantuoja darnią žarnyno veiklą bei reguliarų išsituštinimą minkštomis, gerai susiformavusiomis išmatomis. Taisyklinga mityba mažiau dirgina žarnyno gleivinę; taip pat sumažinamas dirginimas analinėje srityje.
  • Gyvenimo būdas. Sėdėjimas automobilyje ar gulinėjimas sofoje, darbas biuro kėdėje skatina hemarojaus atsiradimą. Dykinėjimas – visų blogybių šaknys. Hemorojus privers Jus atsikelti ir pajudėti. Pasivaikščiojimas, gimnastika, plaukimas ar važinėjimas dviračiu – geri būdai sportuoti, ko negalima būtų pasakyti apie šokinėjimą, tenisą, bėgiojimą ristele, nes tai papildomai apkrauna dubenį ir gali tik pabloginti būklę. Pasitaikius progai, lipkite laiptais ir nevažiuokite liftu, pasivaikščiokite. Judėkite, kai tik turite laiko.
  • Higiena. Higiena prasideda pasirenkant apatinius drabužius. Laikykitės principo, jog tik natūrali medvilnė Jums tinka visu šimtu procentų. Medvilniniai drabužėliai nedirgina odos, leidžia Jūsų odai kvėpuoti, sugeria prakaitą ir tinka skalbti virimo temperatūroje.

  1 thought on “Hemorojus. Kaip pastebėti ir gydyti hemorojų?”

  1. Itraukus i ligatoriu mazga,po suspaudimo mazgo pirma diena jauciasi skausmas,kita diena buna silpnoka bet neskauda,siaip turetu zmogus pirma,antra diena pasiilseti nedirbti jei yra galimybes.Siuo metu tik tokia nuomone apie hemarojinio mazgo pasalinima.Viso geriausio.

  Komentaras

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *