Skip to content

Ką mes žinome apie kramtomąją gumą?

  Ar dažnai kramtote gumą? Ar tokiu būdu bandote išlaikyti gaivų burnos
  kvapą? O gal taip bandote numalšinti stresą?  Galbūt, tačiau, kramtomoji
  guma gali sukelti ir problemų, ypač jei ši aistra sunkiai įveikiama.

  Daugelio becukrių kramtomųjų gumų  sudėtyje yra sorbitolio. Tai – natūralus angliavandenis, randamas daugelyje uogų bei vaisių. Pramoniniu būdu jis gaminamas iš gliukozės.  Maisto pramonėje yra naudojamas kaip stabilizatorius, mažo kaloringumo saldiklis, emulsiklis. Kaip maisto priedas jis etiketėse yra žymimas E420. Sorbitolis pasižymi vidurius laisvinamuoju poveikiu ir yra absorbuojamas plonajame žarnyne.

  Mokslininkai įspėja, jog pernelyg didelės sorbitolio dozės neigiamai veikia žmogaus sveikatą, nes vieniems jis gali sukelti lėtinį viduriavimą, o kitiems užkietinti vidurius.  Be to, sorbitolio  vartojimas gali ne tik sukelti  funkcinius žarnyno sutrikimus, bet ir  nepaaiškinamą kūno svorio kritimą.
  Puikiai mums žinomos ir reklamos, kuriose teigiama, jog neįmanoma atskirti kramtomosios gumos skonio nuo tikrojo arbūzo, miško uogų, mėtos ar kitų skanumynų skonio. Paskaitytų geriau jie užrašą ant pakuotės. O ten perskaitytų, kad, pavyzdžiui, mėtos skonį kramtomajai gumai suteikia identiški natūralioms ir sintetiniai aromatizatoriai. Beje, spalvą kramtomajai gumai suteikia taip pat sintetinės medžiagos. Dažniausiai šiam tikslui naudojami E171 dažanti medžiaga.
  Dažniausios šalutinės reakcijos

  Su kai kuriomis kramtomosios gumos sudėtinėmis dalimis susijusios nepageidaujamos organizmo reakcijos:

  *  Cukraus pakaitalai: sorbotolis, ksilitolis, manitas ir kiti gali sukelti viduriavimą, skausmus pilvo srityje, meteorizmą.

  *  Aromatizatoriai, gauti iš cinamono, gali sąlygoti burnos opų atsiradimą.

  *  Kramtomosios gumos, kurių kiekis padidėja pradėjus jas kramtyti, yra sudarytos iš tam tikrų aliejų. Pastarieji gali sukelti odos aplink burną uždegimus (peroralinis dermatitas).

  *  Dažančioji medžiaga chlorofilas (E140), mentolis, sintetinis antioksidantas butilintas hidroksitoluenas (E321) gali įtakoti dilgėlinės vystymąsi.

  *  Gumos, į kurių sudėtį įeina cukrus, gali sukelti dantų ėduonies vystymąsi.

  *  Saldymedis (įeinantis į kai kurių kramtomųjų gumų sudėtį) gali sumažinti kalio kiekį kraujyje iki pavojingos ribos bei padidinti kraujo spaudimą.

  Žinoma, šalutinės reakcijos galimos tuo atveju, kai per dieną sukramtomas didelis kiekis kramtomosios gumos. Todėl kaip ir visur gyvenime, taip ir čia galioja auksinė taisyklė: viską darykite su saiku.

  Komentaras

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *