Skip to content

Atsargiai, nuodingi grybai!

    Suaktyvėjus grybavimo sezonui, visuomet padaugėja apsinuodijusių žmonių. Todėl grybautojams patartina rinkti tik jaunus ir sveikus grybus, o išvešėjusius ir peraugusius geriau palikti kirmėlėms sugraužti. Taip bus ir saugiau, ir sveikiau.

    Valgomieji grybai yra vertingas ir skanus maisto produktas. Tačiau grybų nerekomenduojama valgyti žmonėms, sergantiems virškinimo trakto, inkstų, kepenų ligomis. Nepatartina grybų valgyti vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms, nes jų skrandžiai yra jautrūs.

    O apsinuodyti galima paragavus nuodingų arba netinkamai paruoštų grybų. Lietuvių mėgstama miško gėrybė sunkiai virškinama, todėl žmogus, suvalgęs net ir gerų grybų, gali pasijusti blogai. Paragavę nuodingų grybų, gali susirgti inkstų ar kepenų nepakankamumu. Organizmo apnuodijimo grybais pasekmės skaudžios, trunka ilgai, gali baigtis net mirtimi. Pajutus pirmuosius apsinuodijimo simptomus, klaidinga manyti, kad jie praeis savaime. Visais atvejais reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, kad nustatytų tikslią diagnozę ir suteiktų kvalifikuotą pagalbą. Bet koks delsimas gali būti labai pavojingas.

    Nuodingi grybai

    Pagal sukeliamą poveikį organizmui nuodingi grybai skirstomi į 3 grupes:

    •  Grybai, erzinantys virškinimo traktą. Jų užvalgius jau po 1-2 valandų pakyla temperatūra, vemiama, viduriuojama. Pasveikstama po kelių dienų.

    •  Grybai, kurių nuodingos medžiagos trikdo nervų sistemą (paprastoji musmirė). Po 2-3 valandų išsiplečia akių vyzdžiai, prasideda vėmimas, viduriavimas, haliucinacijos. Laiku suteikus medicininę pagalbą, pasveikstama.

    •  Grybai, kurių nuodai žaloja audinius, ląsteles, ląstelių toksinai. Užvalgius žalsvosios musmirės, po 8-24 valandų sutrinka kepenų veikla, skauda skrandį, maudžia krūtinę, taip pat vemiama, viduriuojama.

    Apsinuodijimo grybais simptomai

    Apsinuodijimas grybais dažniausiai pasireiškia bendru negalavimu ir virškinimo sistemos sutrikimais, t. y. pykinimu, vėmimu, viduriavimu. Kai kurie grybai gali sukelti tik konkrečiai grybo rūšiai būdingus apsinuodijimo simptomus.

    Apsinuodijus raudonąja musmire, gali būti išsiplėtę vyzdžiai, pagreitėjęs pulsas, sausa oda ir gleivinės, veido paraudimas, karščiavimas, nervų sistemos sujaudinimas iki haliucinacijų, judesių koordinacijos sutrikimas.

    Apsinuodijus kitokiais nuodingais grybais gali būti priešingi simptomai – suretėjęs širdies susitraukimų dažnis, labai siauri vyzdžiai, seilėtekis, sąmonės sutrikimas, traukuliai. Apsinuodijus mirtinai nuodingomis musmirėmis atsiranda toksinis kepenų ir inkstų pažeidimas, sutrinka kepenų ir inkstų funkcija.

    Toksikologai juokauja, kad grybai nėra pati geriausia užkanda prie taurelės, tačiau būtent toks derinys vis dar labai populiarus. Net ir valgomieji grybai yra sunkiai virškinami, todėl gerti alkoholinių gėrimų kartu negalima. Beje, yra grybų, kurie nuodingi tik vartojant su alkoholiu. Tokie yra rašaliniai mėšlagrybiai – jų po gausaus lietaus pridygsta net ir miestų pievose. Šie grybai laikomi valgomais, tačiau jų derinys su alkoholiu sukelia labai ryškius apsinuodijimo simptomus. Beje, įdomu yra tai, kad simptomai būna panašūs į tuos, kurie atsiranda pavartojus alkoholį kartu su vaistais nuo alkoholizmo. Kitas šių grybų poveikis yra tas, kad išgėrus ir nedidelį kiekį etilo alkoholio, nors ir prieš kelias paras buvo valgyti grybai, gali pasireikšti audringi apsinuodijimo simptomai.

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *