Skip to content

Stazinė kepenų cirozė

Sergant dviburės angos yda, triburio vožtuvo nepakankamumu, padidėjus kraujospūdžiui mažajame kraujotakos rate, susidaro stazė kepenyse. Iš pradžių ji būna tik centrinėse venose, vėliau pereina ir į sinusoidus. Esant didelei ir ilgalaikei stazei, vystosi kepenų ląstelių degeneracija, atrofija, veša jungiamasis audinys. Nepaisant stazės, kepenų funkcija ilgai išsilaiko.

Ligoniai skundžiasi dispeptiniais reiškiniais, spaudimo jausmu, kartais ir didesniu ar mažesniu skausmu kepenų srityje. Neretai nusiskundimai daugiau priklauso nuo pagrindinės ligos, negu nuo kepenų stazės. Kepenys esti žymiai padidėjusios, kietokos, jų paviršius ilgai lieka lygus, kraštas neaštrus. Viduriai neretai būna išpūsti. Staigiai silpnėjant širdies funkcijai, greičiau didėja kepenys. Šiais atvejais ligonis jaučia tempimą ar net skausmą kepenų srityje. Jos esti žymiai padidėjusios, kietokos, lygios. Nuo gydymo gerėjant širdies funkcijai, kepenys vėl sumažėja. Lėtinio kraujotakos nepakankamumo atvejais kepenys visą laiką būna padidėjusios, beveik neskausmingos. Per daugelį metų, ypač veikiant toksiniams, infekciniams ir kitiems papildomiems žalingiems agentams, išryškėja nedidelė gelta (subicterus) ir kiti kepenų cirozės požymiai.

Atskira stazinių kepenų forma yra Piko tipopseudocirozė, išsivysianti, sergant sąauginiu perikarditu. Sąaugos ties tuščiąją vena susiaurina kepenų venų žiotis, prieš joms susijungiant su apatine tuščiąją vena, dėl to kepenyse išsivysto stazė. Dėl stazės ir kepenų kapsulės sustorėjimo padidėja kepenys, bet jų funkcija išsilaiko. Iš pradžių reikia gydyti pagrindinę ligą, o vėliau kepenų stazės ir cirozės požymius.