Skip to content

Kiškio lūpa

Kiškio lūpa arba lūpos nesuaugimas ir vilko gomurys arba gomurio nesuaugimas, tai dažniausi apsigimimai diagnozuojami naujagimiams.  Lietuvoje vienas iš 700 -800 naujagimių gimsta su įgimtu lūpos ir/ar gomurio neusaugimu. Ligos priežastys nėra tiksliai nustatomos, jai atsirasti įtakoja ir genetiniai polinkiai ir žalingi išorės faktoriai, stresas, įvairūs vartoti medikamentai.

Suprantame, kad tėveliams tai gali būti sunkus psichologinis patyrimas, tačiau nusiminti nėra ko. Pasaulyje yra daugybė žinomų aktorių, daininkų, politikų ir ypatingai sėkmingų verslo žmonių su įgimtais lūpos ir gomurio nesuaugimais. Šiuolaikinė medicina yra gerokai pasistūmėjusi į priekį sprendžiant šias problemas. Gydytojas Ramūnas Nekrašius stažavosi ir toliau glaudžiai bendradarbiauja su kolegomis Danijoje, Rigshospitalet ligoninėje gydant lūpos, gomurio ir viršutinio žandikaulio dantų lanko nesuaugimus bei kitus įgimtus veido srities apsigimimus.

Ką svarbu žinoti gimus vaikeliui su kiškio lūpa?

Svarbu suprasti, kad Jūs nesate palikti vieni. Mes pasiruošę Jums padėti ir atsakyti į visus Jūsų klausymus. Taip pat svarbu žinoti, kad Jūsų vaikeliui lūpos ar gomurio nesuaugimas nėra skausmingas, o Jūs esate jam patys geriausi tėvai.

Kada kreiptis į gydytoją dėl lūpos nesuaugimo plastinės operacijos?

Pirmasis Jūsų skambutis gydytojui veido ir žandikaulių chirurgui turėtų būti iš karto po gimimo, o atvykimas konsultacijai per pirmą ar antrą savaitę. Konsultacijos metu bus atsakyta į visus Jūsų klausimus. Jei dėl kokių priežasčių negalėtumėte atvykti per pirmas savaites, pasiteiraukite, gal mes galėsime atvykti pas Jus.

Vaikelio matinimas

Matinti vaikelį su lūpos ir/ar gomurio nesuaugimu yra sunkiau ir reikalauja didesnių pastangų. Tačiau svarbu žinoti, kad vaikas gali žįsti krūtį, o motinos pienas yra pats geriausias maistas. Jei nesisektų maitinti krūtimi, pereikite prie maitinimo pipete, šaukšteliu ar čiulptuku. Labai svarbu, kad iki lūpos operacijos vaikelis jau mokėtų maitintis šaukšteliu, nes pirmą savaitę po operacijos šis maitinimosi būdas pats papraščiausias. Kūdikio padėtis matinimo metu turėtų būti beveik vertikali.

Lūpos nesuaugimo operacija

Lūpos nesuaugimo operacija dažniausiai atliekama trečiame mėnesyje. Vaikeliai operuojami bendroje nejautroje ir nejaučia jokio diskomforto ar skausmo. Operacijos metu ne tik atstatomas lūpos raumens, odos ir gleivinės vientisumas, bet taip pat atliekama pirminė nosytės sparnelio plastika. Vaikučiui operacijos metu bus suleista viena dozė antibiotikų, o po operacijos dar viena. Tai svarbu infekcijos profilaktikai. Siūlai kurie burnoje ir nosytėje būna tirpstantys. Odoje siūlai netirpstantys. Juos šaliname po septynių dienų.

Kaip elgtis po lūpos nesuagimo operacijos?

Labai svarbu tinkamai maitinti vaikelį po operacijos. Pirmą savaitę rekomenduojame vaikelį maitinti šaukšteliu. Taip jis nejaus diskomforto. Po siūlų pašalinimo vaikelis puikiausiai gali žysti krūtį. Pirmą savaitę po operacijos labai svarbu, kad žaizdos vietos būtų kiek galima švaresnės.

Kas laukia toliau?

Jei operuojamas tik lūpos nesuaugimas ir nėra gomurio ar alveolinės ataugos nesuaugimo, sekanti konsultacija būna po trijų mėnesių. Jos metu aptariamas vaikelio vysytmasis.

Dar viena konsultacija būna apie 17-19 metus, kai pilnai susiformuoja veido kaulai. Konsultacijos metu sprendžiama ar tikslinga antrinė nosies formos ir sparnelių plastika.