Skip to content

Jaunatvinis idiopatinis oligoartritas

Jaunatvinis idiopatinis oligoartritas. Tai per pirmuosius šešis ligos mėnesius mažiau nei penkis sąnarius pažeidžiantis artritas be sisteminių požymių. Šiam tipui būdingas nesimetrinis stambiųjų sąnarių pažeidimas (kelių, alkūnų). Tačiau gali būti tik vieno sąnario pažeidimas (monoartritinė forma). Kai kuriems ligoniams po 6 mėnesių nuo ligos pradžios pažeistų sąnarių skaičius išauga iki penkių ir daugiau. Tokia artrito forma vadinama plintančiu oligoartritu.

JI oligoartritu paprastai suserga vaikai iki 6 metų amžiaus, dažniau mergaitės. Taikant atitinkamą gydymą ligoniams, kuriems liga apsiriboja tik kelių sąnarių pažeidimu, sąnarių būklės prognozė paprastai yra gera. Žymiai blogesnė prognozė yra tų ligonių, kuriems išsivysto plintantis oligoartritas.

Daliai pacientų gali išsivystyti rimta akių komplikacija – priekinės uveos dalies uždegimas (priekinis uveitas). Uvea yra kraujagyslinis tinklas, kuris dengia akį ir tiekia jai kraują. Priekiniai uveos daliai priklauso rainelė ir krumplyno kūnas. Kai čia susiformuoja uždegimas, tokia komplikacija vadinama akies lėtiniu priekiniu uveitu, arba lėtiniu iridociklitu. Jeigu priekinis uveitas laiku nediagnozuojamas ar negydomas, jis progresuoja. Vystosi labai rimtas akių pažeidimas. Dėl to ankstyva akių pažeidimo diagnostika yra labai svarbi. Priekinis uveitas nepastebimas nei tėvų, nei medicinos personalo. Akis neparausta ir vaikas nesiskundžia drumstu regėjimu. Vaikui su padidinta šios ligos rizika rekomenduojamas akių patikrinimas pas oftalmologą su plyšine lempa ne rečiau nei kas 3 mėnesius.

Oligoartritas yra labiausiai paplitusi JIA forma (50% visų atvejų). ANA (žr. Laboratorinis ištyrimas) teigiamas tipas kombinacijoje su uveitu būdingas tik vaikų amžiuje ir nestebimas suaugusiems.