Gomurio nesuaugimas (vilko gomurys)

Gomurio nesuaugimas, liaudiškai vadinamas vilko gomuriu, statistiškai dažniau pasitaiko mergaitėms. Gomurio nesuaugimas yra skirstomas į dalinį – kai nesuaugusi minkštojo gomurio dalis ir gomurio liežuvlis, ir pilnas gomurio nesuaugimas – kai nesuaugęs kietasis ir minkštasis gomurys.

Vien tik gomurio nesuaugimas pasitaiko vienam iš 2000 naujagimių.  Iš visų naujagimių su įgimtu lūpos ar gomurio nesuaugimu apie 20% sudaro tik lūpos nesuaugimai ( 18% vienos pusės lūpos nesuaugimas, 2% lūpos nesuaugimas abiejose pusėse), 50% sudaro lūpos ir gomurio nesuaugimas kartu ir 30% atvejų pasitaiko tik gomurio nesuaugimas.

Suprantame, kad tėveliams tai gali būti sunkus psichologinis patyrimas, tačiau nusiminti nėra ko. Pasaulyje yra daugybė žinomų aktorių, daininkų, politikų ir ypatingai sėkmingų verslo žmonių su įgimtais lūpos ir gomurio nesuaugimais. Šiuolaikinė medicina yra gerokai pasistūmėjusi į priekį sprendžiant šias problemas. Gydytojas Ramūnas Nekrašius stažavosi ir toliau glaudžiai bendradarbiauja su kolegomis Danijoje, Rigshospitalet ligoninėje gydant lūpos, gomurio ir viršutinio žandikaulio dantų lanko nesuaugimus bei kitus įgimtus veido srities apsigimimus.

Ką svarbu žinoti gimus vaikeliui su gomurio nesuaugimu – vilko gomuriu?

Svarbu suprasti, kad Jūs nesate palikti vieni. Mes pasiruošę Jums padėti ir atsakyti į visus Jūsų klausymus. Taip pat svarbu žinoti, kad Jūsų vaikeliui lūpos ar gomurio nesuaugimas nėra skausmingas, o Jūs esate jam patys geriausi tėvai.

Kada kreiptis į gydytoją dėl gomurio nesuagimo plastinės operacijos?

Pirmasis Jūsų skambutis veido ir žandikaulių chirurgui turėtų būti iš karto po gimimo, o atvykimas konsultacijai per pirmą ar antrą savaitę. Konsultacijos metu bus atsakyta į visus Jūsų klausimus. Jei dėl kokių priežasčių negalėtumėte atvykti per pirmas savaites, pasiteiraukite, gal mes galėsime atvykti pas Jus. Vien tik gomurio nesugimas dažniausiai operuojamas apie 18 mėnesių vaikeliu. Tačiau esant gomurio ir lūpos nesuaugimui, pirminę minkštojo gomurio plastiką atliekame kartu su lūpos nesuaugimo operacija. Kietasis gomurio nesuaugimas tokiems vaikeliams operuojamas vėliau, esant 18 mėnesių.

Maitinimas esant gomurio nesuaugimui

Kūdikio maitinimas su gomurio nesuaugimu yra apsunkintas. Reikia kantrybės tėveliams. Vaikeliui su gomurio nesuaugimu sunkiau traukti pieną, todėl jie greitai pavargsta. Kad palengvinti maitinimą naudokite minkštą ir didesnį čiulptuką. Tai padės lengviau pienui tekėti. Vaikelį maitinkite beveik vertikalioje padėtyje.

Kas atliekama gomurio nesuaugimo operacijos metu?

Gomurio nesuaugimo operacijos atliekamos bendrinėje narkozje, todėl Jūsų vaikelis nejaus jokio diskomforto. Operacijos metu bus atkurtas minkštojo gomurio vientisumas, sujungti nesuaugę raumenys ir gleivinė, susiūtas nesuaugęs liežuvėlis. Tai padės vaiko kalbos formavimuisi. Operuojant kietąjį gomurį siekiama uždaryti gomurio jungtį su nosimi, todėl gali tekti atlikti keletą atlaisvinamųjų pjūvių gleivinėje, kad suartinti kietojo gomurio nesuaugimo kraštus. Operacijos pradžioje ir grįžus po operacijos bus suleisti antibiotikai dėl infekcijos profilaktikos. Atliekant gomurio nesuaugimo plastiką siūnama tirpstančiais siūlais, todėl jų šalinti nereikės.

Operacijos pabaigoje bus įvestas maitinimosi zondas. Pirmas 3-4 dienas vaikelis bus maitinamas per jį, tai padės sumažinti infekcijos pavojų žaizdoje.

Kaip elgtis po gomurio operacijos?

Stnegtis palaikyti kiek galimą švaresnę operuotą zoną. Po maitinimo duoti atsigerti arbatos, kad ant žaizdos nebūtų maisto apnašų. Nežymiai pakilusi temperatūra po operacijos būna normalus reiškinys ( iki 38.0). Tokiu atveju tikslinga vaikeliui duoti paracetamolio žvakutę.

Taip pat Jums bus paskirtas laikas atvykti pasirodyti po operacijos praėjus trim savaitėms.

Kas laukia toliau?

Vaikams su įgimtu gomurio nesuaugimu būtina lankytis pas kalbos specialistus. Jų darbas neatsiejama kokybiško komandinio darbo dalis. 20 – 38 % vaikų, kuriems buvo operuotas gomurio nesuaugimas ( vilko gomurys ) reikalinga intensyvi kalbos terapija, kalbos pagerinimo operacija – faringoplastika ar abi preimonės.