Skip to content

Gimdymo trauma

Gimdymo trauma — tai mechaninis vaisiaus audinių ir organų vientisumo pažeidimas gimdymo metu. Gimdymo traumas patiria 6–8 iš 1000 gyvų gimusių naujagimių. Sunkios gimdymo traumos dabar itin retos. Traumų priežastys yra šios: užsitęsęs ar greitas gimdymas, vaisiaus galvutės ir motinos dubens matmenų neatitikimas, mažas vaisiaus vandenų kiekis, moters dubens anomalijos, stambus vaisius ar jo anomalijos, neišnešiotumas, sėdmeninė pirmeiga, įvairios procedūros gimdant. Cefalohematoma – kraujo išsiliejimas po antkauliu, anatominėse galvos kaulų ribose. Ją reikia skirti nuo gimdyminio gumbo (minkštųjų galvos audinių paburkimo), kuris būna ne po antkauliu, o virš aponeurozės ir gali išeiti už anatominių kaulo ribų.

Galvos smegenų traumoms atsirasti svarbus ne tik mechaninis veiksnys, bet ir vaisiaus audinių prisitaikymas prie jo poveikio, hipoksija bei anatominiai kraujagyslių ypatumai. 80–90% kraujosruvų susidaro per pirmas tris gyvenimo dienas. Gydant svarbiausia deguonies terapija ir kraujotakos normalizavimas. Nugaros smegenų traumos gali įvykti, kai užgimus galvutei gimdymo takuose užstringa naujagimio pečiai arba gimstant sėdmeninės pirmeigos vaisiui užstringa naujagimio galvutė. Smarkiai traukiant, stuburui tenka didžiausias krūvis. Gydymas simptominis, gali likti liekamųjų reiškinių.

Iš periferinių nervų dažniausiai pažeidžiamas peties rezginys. Siekiant išvengti kontraktūrų skiriamas reabilitacinis gydymas (kineziterapija, masažas), vėliau kartais atliekama plastika. Jeigu parezės priežastis – edema ir kraujosruva, tai funkcijos atsitaiso, o jei nutrūkęs nervas – galimi negrįžtami pokyčiai, raumenų atrofija.

Ilgieji kaulai (žastikaulis, šlaunikaulis) lūžta labai retai, dažniausiai laisvinant užsimetusias rankutes gimstant sėdmeninės pirmeigos vaisiui ir/ar užstrigus stambių naujagimių petukams. Gydymas – imobilizacija. Sugyja per 2–4 savaites. Raktikaulio lūžis sugyja per 7–10 parų.

Vidaus organų traumos (kraujavimas į antinksčius, kepenų bei blužnies plyšimas) kartais įvyksta labai neišnešiotiems naujagimiams, gimstantiems sėdmenine pirmeiga. Jei gimstančiam kūdikiui prireikia replių, gali būti pažeidžiamas galvos sukamasis raumuo. Tada išsivysto kreivakaklystė: patinsta kaklas, susiformuoja kraujosruva. Pokyčiai ryškėja randėjant pažeistam raumeniui ir pirmą kartą pastebimi paprastai tik pirmos gyvenimo savaitės pabaigoje. Gydoma koreguojant galvos padėtį, fizioterapinėmis procedūromis, o vėliau – masažuojama.

Visais atvejais prognozuojant ligą reikia kuo anksčiau nustatyti diagnozę bei laiku skirti tinkamą gydymą.