Šlaunikaulio galvutės liga

Legg-Calve-Perthes Disease (LCP) (Šlaunikaulio galvutės liga)

Kas tai yra?

Šlaunikaulio galvutės (šlaunikaulio dalis esanti arčiausiai klubo sąnario) avaskulinė nekrozė.

Kaip dažnai tai pasitaiko?

Tai nėra labai dažna liga, serga 1 iš 10000 vaikų. Dažniau pasitaiko berniukams (4-5 berniukams tenka 1 mergaitė) nuo 3 iki 12 metų amžiaus, dažniausiai 4-9 metų.

Kokie yra pagrindiniai simptomai?

Daugumai vaikų būna šlubavimas ir įvairaus intensyvumo klubo sąnario skausmas. Dažniausiai būna pažeistas tik vienas klubo sąnarys, bet 10%. atvejų pažeidžiami abu klubo sąnariai.

Kaip tai yra diagnozuojama?

Sumažėja klubo sąnario judrumas, gali jį skaudėti. Rentgeno nuotraukos pradžioje gali būti normalios , bet vėliau parodo ligos progresavimą, kuris buvo aptartas įvade. Ligą daug anksčiau padeda diagnozuoti kaulų kompiuterinės tomogramos ir magnetinis rezonansas, negu rentgeno nuotraukos.

Gydymas

Vaikai sergantys LCP liga visada turi būti nukreipti į vaikų ortopedijos skyrių. Gydymas priklauso nuo ligos sunkumo. Lengvesniais atvejais pakanka stebėjimo. Sunkesniais atvejais gydymas yra grindžiamas šlaunikaulio galvutės fiksavimu sąnaryje, tam kad pradėjus formuotis naujam kaului, šlaunikaulio galvutė atgautų sferine forma. Tikslas gali būti pasiektas dėvint abdukcinį raištį (jaunesniems vaikams) arba chirurginiu būdu operuojant šlaunikaulį (vyresniems vaikams -osteotomija, nupjaunant kaulo pleištą tam, kad išlaikyti šlaunikaulio galvutę geresnėje pozicijoje).

Prognozė

Tai priklauso nuo pakenkimo intensyvumo ir vaiko amžiaus (geriau, jei vaikas yra jaunesnis nei 6 metų). Visas procesas (nuo fragmentacijos iki regeneracijos) trunka nuo 12 iki 18 mėnesių.

Kasdieninis gyvenimas

Priklauso nuo paskirto gydymo. Stebimi vaikai turi vengti krūvio pažeistam klubo sąnariui

(šokinėjimo, bėgiojimo). Tačiau jie turi normaliai lankyti mokyklą ir dalyvauti kituose
užsiėmimuose, kurie neapkrauna pažeistą klubą.