Skip to content

Problema – sulinkę kojų pirštai

Medicinoje tai vadinama plaktukine pirštų deformacija. Tai gana dažnai sutinkama patologija. Dažniausiai nukenčia antras, trečias, rečiau – ketvirtas ir penktas pirštai. Žmonės, turintys plaktukėlio formos pirštus, sunkiai prisitaiko avalynę, neretai kenčia chroninių nuospaudų ar net pragulų, susidariusių pirštų viršutiniame paviršiuje, skausmus. Tai apsunkina vaikščiojimą, mažina darbingumą.

Ši deformacija paprastai atsiranda kaip pasekmė kitų pėdos deformacijų (Achilo sausgyslės sutrumpėjimo, „įgaubtos pėdos” ir kt.), tačiau kartais ji gali atsirasti ir pati savaime, nulemta genetinių faktorių ar netinkamos avalynės (aukšti kulniukai, smailios batų nosys). Pirštai šios ligos atveju įgauna plaktukėlio formą, būna sulinkę, pakelti į viršų. Pirštų tiesiamosios sausgyslės būna įtemptos, laiko pirštus pakeltus aukštyn.

Užsitęsusiais atvejais pirštai netgi išnyra, judesiai tampa riboti, skausmingi ar formuojasi skausmingos nuospaudos ir netgi opos pirštų nugarinėje pusėje. Kartu su pirštų plaktukinėmis deformacijomis dažnai būna ir skersinė plokščiapėdystė bei skausmingos nuospaudos pade ties padikaulių galvutėmis. Tai apsunkina vaikščiojimą, sunku pritaikyti avalynę. Ypač sunku vaikščioti, kol batai nauji, nepranešioti.

Deformuoti pirštai paprastai gydomi chirurgiškai atliekant sąnarių, kaulų ir sausgyslių rekonstrukcijas. Operacijos apimtis būna labai įvairi ir priklauso nuo to, kas lėmė šią deformaciją, t.y. nuo to, ar reikalinga kitų pėdos struktūrų rekonstrukcija, ar užtenka tik ištiesinti sulinkusius pirštus. Operacija paprastai atliekama nuskausminus vietiškai arba užblokavus visus kojos nervus. Visiškas nuskausminimas (narkozė) dažniausiai nėra reikalingas.

Jei atliekamas tik pirštų ištiesinimas, pacientai paprastai jau tą pačią dieną išvyksta į namus ir vaikščioja dėvėdami specialią avalynę tol, kol iš kojos pirštų pašalinamos pirštų padėtį užfiksavusios vielutės. Jeigu dėl kokių nors priežasčių operacijos atlikti negalima, taikomos įvairios priemonės (vaistai, specialūs įdėklai, speciali avalynė ir pan.), palengvinančios gyvenimą su deformuotais pirštais.   Jeigu manote, kad jūsų pėdos pirštų forma netaisyklinga, jaučiate skausmus ar niekaip negalite atsikratyti nuospaudų, būtų pravartu ilgai nelaukus pasikonsultuoti su specialistu.

Autorius: Marius Bisigirskas, gydytojas