Skip to content

Iššokę pėdos kauliukai

„Iššokę kauliukai” (lot. Hallux valgus) yra gana dažna pėdos deformacija. Ši patologija dažniausiai išryškėja apie 30-50-uosius gyvenimo metus ir daug dažniau pasitaiko moterims negu vyrams.
Deformacijos metu ne tik didysis pėdos pirštas iškrypsta į šoną, bet ir pirmas padikaulis pasislenka į vidinę pusę. Pėda paplatėja, gali atsirasti skausminga nuospauda po antru, ketvirtu padikauliais. Taip pat gali atsirasti skausminga nuospauda, paraudimas ir patinimas ties išsišokusiu kauliuku. Deginantis skausmas, greitas nuovargis sekina žmogų, mažina darbingumą.   Gana dažnai šią problemą turintys žmonės sunkiai prisitaiko avalynę.

Nauji batai spaudžia ir vargina koją tol, kol neištampomi pagal pėdos deformacijas.   Šalia medicininės, yra ir kosmetinė šios ligos pusė. Visi žinome, kaip dailiai atrodo gamtos sukurta sveika pėda ir kaip ji gali deformuotis dėl šios patologijos.

Dauguma žmonių mano, kad pėdą sugadina netinkama avalynė, tačiau tai nėra absoliuti tiesa. Kai kuriose tautose, kur avalynė visai neavima, šią patologiją vis tiek galima aptikti.

Pagrindinė ligos priežastis yra paveldimumas, avalynės reikšmė – antraeilė. Gana dažnai, tiriant deformuotą pėdą rentgenologiškai, galime pastebėti, kad pirmas padikaulis yra truputį ilgesnis nei norma. Tai galėtų būti viena iš pagrindinių šios ligos priežasčių.

Efektyvus būdas koreguoti pėdą yra operacija. Įvairūs įtvarai bei įdėklai tarp pirštų yra tik laikinas ir neefektyvus gydymo metodas. Tačiau mūsų pacientai dažnai operaciją įsivaizduoja kaip skausmingą, varginančią procedūrą ir norėtų rinktis paprastesnį gydymą.
Tiesa yra tokia, kad profesionaliai ištyrus pėdą, pagal pėdos biomechaniką parinkus ir atlikus operaciją, ryškesni skausmai paciento nevargina nei iškart po operacijos, nei vėliau, pradėjus koją minti.

Baimė būti ilgai po operacijos „pririštam” prie lovos yra visai nepagrįsta. Dalis pacientų, kuriems kauliukų iškrypimas nėra labai didelis, gali iš karto vaikščioti mindami operuotas kojas. Kitiems galbūt prireiks ramentų keletui savaičių.   Tik visiškai ištyrus pacientą galima pasakyti, koks gydymas jam labiausiai tiktų, ar reikalinga operacija, kokia jos esmė, koks bus pooperacinis periodas ir pan.

Autorius: Jurgis Gavelis, gydytojas