Skip to content

Toksoplazmozė

Toksoplazmozė

Infekcija ir jos sukėlėjai

Toksoplazmozė yra žmonių ir gyvūnų parazitinė liga, kurią sukelia parazitiniai pirmuonys Toxoplasma gondii. Pagrindinis šių pirmuonių šeimininkas yra katės ir kiti katinių šeimos žinduoliai. Katės toksoplazmomis užsikrečia suėdusios užsikrėtusią pelę, paukštelį, užkrėstos žalios mėsos arba kai į jų organizmą patenka pačių kačių į aplinką išskirti sukėlėjai.

Užsikrėtusios katės su išmatomis toksoplazmas aplinkoje platina 1–2 savaites. Užteršiami dirvožemis, žolė, vanduo, vaisiai, daržovės, smėlio dėžės ar kita aplinka. Toksoplazmozės sukėlėjai drėgname dirvožemyje gali išlikti gyvybingi ilgus mėnesius. Į aplinką patekusiais sukėlėjais užsikrečia tarpiniai šeimininkai, kuriais gali būti žmogus, daugelis laukinių ir naminių gyvūnų, paukščiai, graužikai.

Plitimo būdai

Žmogus toksoplazmoze gali užsikrėsti vartodamas nepakankamai termiškai apdorotą užkrėstą mėsą (ypač kiaulieną, avieną, elnieną), vandenį, vaisius ir daržoves, taip pat maistą, kurio ruošimui naudoti virtuvės įrankiai, aplinkos paviršiai turėjo sąlytį su užkrėsta žalia mėsa, vaisiais, daržovėmis.

Žmogus toksoplazmoze taip pat gali užsikrėsti atsitiktinai į burną patekus toksoplazmozės sukėlėjams, tvarkant katės smėlio dėžę, liečiant aplinkos daiktus, kurie buvo užkrėsti katės išmatomis, dirbant sode.

Nėščia moteris, serganti ūmia toksoplazmoze, užkratą gali perduoti vaisiui. Tai yra pats pavojingiausias toksoplazmozės perdavimo būdas. Didžiausią vaisiaus užsikrėtimo pavojų sudaro motinos užsikrėtimas ir susirgimas ūmia toksoplazmoze per paskutinius tris nėštumo mėnesius, bet sunkiausia klinika stebima užsikrėtus ankstyvoje nėštumo stadijoje.

Retais atvejais toksoplazmoze galima užsikrėsti kraujo perpylimo, organų transplantacijos metu.

Klinikiniai požymiai

Toksoplazmoms yra imlūs visi žmonės. Patekus parazitui į sveiko žmogaus organizmą, imuninė sistema sugeba apsaugoti jį nuo ligos vystymosi. Jei liga pasireiškia, simptomai būna panašūs į gripo: raumenų, galvos, gerklės skausmai, padidėję limfmazgiai, karščiavimas, bendras silpnumas. Simptomai tęsiasi apie dvi savaites. Sunki ligos eiga dažniau pasireiškia žmonėms su nusilpusia imunine sistema (sergantiesiems ŽIV/AIDS, gydomiems chemoterapija ar tiems, kuriems neseniai buvo atlikta organų persodinimo operacija). Toksoplazmos gali pažeisti smegenis, akis arba kitus organus. Akių toksoplazmozei būdingas akių skausmas, susilpnėjęs regėjimas, akių paraudimas, kartais ašarojimas.

Užsikrėtusios toksoplazmoze nėščios moterys gali persileisti arba gali žūti vaisius. Naujagimiams, kurie toksoplazmomis užsikrečia dar būdami motinos įsčiose, pasireiškia įgimta toksoplazmozė. Daugeliui naujagimių toksoplazmozės simptomai atsiranda ne iš karto po gimimo, o sulaukus paauglystės ar dar vėliau. Šiuo atveju toksoplazmozei būdingi centrinės nervų sistemos, akių pažeidimai.

Sergamumas

Pasaulyje žmonių sergamumas toksoplazmoze yra nevienodas. Jis priklauso nuo klimato, higieninių sąlygų, valgymo įpročių. Prancūzijoje, kur pagal tradiciją vartojama nepakankamai termiškai apdorota mėsa, toksoplazmozė yra dažna parazitinė liga. Kasmet šioje šalyje užregistruojama 200 000–300 000 naujų toksoplazmozės atvejų. Įgimtų toksoplazmozės atvejų kasmet užregistruojama apie 600.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje 2006 metais užregistruoti 165, 2007 metais – 67, o 2008 metais – 117 žmonių susirgimo toksoplazmoze atvejai. Daugiausia susirgimų užregistruota 25–34 metų amžiaus grupėje. Beveik kiekvienais metais buvo registruojama po 1 įgimtą toksoplazmozės atvejį.

Laboratoriniai tyrimai

Lietuvos Respublikos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos laboratorijose atliekami toksoplazmozės parazitologiniai ir serologiniai tyrimai. Tiriamos katės, avys, ožkos bei kiti gyvūnai, siekiant nustatyti, ar jie yra užsikrėtę toksoplazmoze.

Atliekamų toksoplazmozės parazitologinių tyrimų skaičius kasmet didėja. 2006 metais ištirtos 5, 2007 metais – 12, 2008 metais – 15, o 2009 metais – 22 katės. Minėtu laikotarpiu nustatytos 3 užsikrėtusios katės.

Toksoplazmozės serologinių tyrimų metu 2006 metais buvo ištirtos 104, 2007 metais – 72, 2008 metais – 78, o 2009 metais – 73 avys, ožkos bei kiti gyvūnai. Minėtu laikotarpiu nustatyta 17 toksoplazmoze užsikrėtusių gyvūnų.

Prevencijos priemonės

Siekiant apsaugoti savo ir kitų žmonių sveikatą nuo užsikrėtimo toksoplazmoze, būtina laikytis šių prevencijos priemonių:

  • Vartokite gerai termiškai apdorotą mėsą. Toksoplazmozės sukėlėjai žūva +70ºC temperatūroje.
  • Kruopščiai nuplaukite pjaustymo lentas, įrankius po sąlyčio su žalia mėsa, neplautais vaisiais ir daržovėmis.
  • Užšaldymas, marinavimas, rūkymas sumažina mėsos užkrėstumą, bet sukėlėjų visiškai nesunaikina.
  • Vartokite pasterizuotą pieną, gerai termiškai apdorotus kiaušinius.
  • Nevalgykite neplautų vaisių, daržovių, negerkite ir nenaudokite maistui gaminti, daržovėms, vaisiams plauti atvirų telkinių vandens. Vaisiai, daržovės prieš vartojimą turi būti kruopščiai nuplauti vandeniu.
  • Mūvėkite pirštines dirbdami sode, turėdami bet kokį sąlytį su žeme, smėliu.
  • Kruopščiai plaukite rankas prieš maisto ruošimą, po sąlyčio su žalia mėsa, neplautais vaisiais ir daržovėmis, po darbų sode.
  • Nelieskite nešvariomis rankomis akių, nosies arba burnos.
  • Venkite kontakto su kačių išmatomis.