Skip to content

Strongiloidozė (PLAČIAU)

Etiologija ir patogenezė. Ligą sukelia smulkus apskritas parazitas Strongyloides stercoralis, kurio patinėlis yra 0,7 mm, o patelė — 2,2 mm ilgio. Pagrindinis parazito šeimininkas yra žmogus, o tarpinis — šuo ir katė. Lytiškai subrendusios patelės gyvena dvylikapirštės žarnos gleivinėje (liaukose ir solitariniuose folikuluose), o intensyvių invazijų atvejais visos plonosios žarnos ir skrandžio prievarčio srities gleivinėje, aklojoje žarnoje, jos kirmėlinėje ataugoje, tulžies bei kasos latakuose. Čia patelės padeda kiaušinėlius; iš jų išsivysto rabditinės lervos, kurios vėl prasigraužia į žarnos spindį. Lervos su išmatomis pakliūva į išorę, gerose sąlygose virsta lytiškai subrendusiais parazitais, o blogose — siūlinėmis lervomis. Lytiškai subrendę parazitai aplinkoje padeda kiaušinėlius, iš kurių išsivysto arba rabditinės lervos, arba subrendę parazitai. Užsikrėtus siūlinėmis lervomis per odą arba pro burną, vartojant užterštą maistą, vandenį, jos patenka į kraujotaką, migruoja iki plaučių; iš čia pakliuvusios į žarnyną, virsta subrendusiais individais. Patelės apvaisinamos plaučiuose ir žarnyne, po to patinėliai žūva. Vidurių užkietėjimo, trunkančio ilgiau kaip 24 valandas atvejais, žarnyne esančios rabditinės lervos gali virsti pajėgiomis migruoti siūlinėmis formomis. Taigi, galimos autoinvazijos.

Patologinė anatomija. Paprastai būna katarinis arba serozinis enteritas.

Klinika. Pagrindiniai nusiskundimai būdingi sunkiam enteritui: skausmas pilvo srityje, viduriavimas vandeningomis išmatomis, besikaitaliojantis su vidurių užkietėjimu, apetito sutrikimas, pykinimas, vėmimas bei bendro pobūdžio negalavimas. Parazitams migruojant, esti karščiavimas ir įvairūs alerginiai reiškiniai: odos išbėrimas, eozinofilinis infiltratas plaučiuose ir kt. Būdinga įvairaus laipsnio eozinofilija (15—90% eozinofilų), antrinė anemija; eritrocitų nusėdimas normalus arba vidutiniškai pagreitėjęs. Skrandžio sulčių rūgštingumas paprastai sumažėjęs.

Diagnozė nustatoma, remiantis klinikiniu vaizdu, aptikus lervų išmatose, duodeniniame turinyje ir skrepliuose, nustačius kraujo eozinofiliją.

Prognozė. Taikant gydymą, ligonis gali visiškai pasveikti.

Profilaktika. Buityje reikia laikytis sanitarinių taisyklių, dezinfekuoti išvietes, kruopščiai plauti vaisius ir daržoves, negerti nevirinto vandens.