Skip to content

Stafilokokinė infekcija

Stafilokokinė infekcija. Patogeniniai stafilokokai piene ir kituose maisto produktuose, kurių sudėtyje yra daug baltymų, cukraus ir krakmolo, gerai dauginasi 25-30°C temperatūroje, kambario temperatūroje dauginasi lėčiau, tačiau visais atvejais produkte kaupiasi didelei temperatūrai atsparūs endotoksinai (120°C temperatūroje suyra per 30 minučių).

Į pieną stafilokokai gali patekti iš pūlinių žmonių odoje, gleivinėse, tonzilėse ar karvės tešmenyje. Pieną laikant neatšaldytą, vartojant jį nevirintą ar trumpai virintą, pagaminus iš jo varškę, sūrį, ledus, kremą, grietinę ir kt., galima apsinuodyti. Rečiau apsinuodijama dešra, mėsa ir kitais produktais. Mastitu sergančios motinos piene taip pat aptinkama stafilokokų.

Toksinas rezorbuojasi gana greitai, todėl ligos inkubacinis periodas trumpas – 2-4 valandos. Ligos požymiai – pykina, ligonis vemia, stipriai skauda epigastriume, dažnai krečia šaltis, pakyla aukšta temperatūra (39-40°C). Ligoniui silpna, jis alpsta, sumažėja kraujo spaudimas, išpila šaltas prakaitas, šąla galūnės. Dėl vėmimo ir viduriavimo sutrinka vandens ir druskų apykaita. Ligos požymiai trunka 1-3 dienas, ligonis pasveiksta.

Svarbu kuo skubiau išplauti skrandi ir išvalyti vidurius, kitas gydymas simptominis.
Profilaktika – maisto neturi gaminti žmonės, sergantys pūlinėmis ligomis. Maisto produktus būtina laikyti šaltai, juos gerai termiškai apdoroti, greitai suvartoti, pieną vartoti tik pasterizuotą ar virintą.