Skip to content

Sloga

Sloga yra dažniausias peršalimo simptomas. Jis pasireiškia 80% sergančiųjų peršalimu. Sloguoti pradedama, kai nosies gleivinėje apsigyvena rinovirusai. Dėl sukelto uždegimo gleivinė paburksta ir pradeda gaminti gausiai tekantį sekretą. Atsiranda užsikimšusios nosies jausmas bei padažnėja čiaudulys. Sekretas iš pradžių būna vandeningas ir bespalvis, tačiau vėliau palaipsniui pereina į klampų ir gelsvai žalsvą.

Ar galima užsiimti savigyda?

Įprastai peršalimo sukeltą slogą sveikam suaugusiam asmeniui galima gydytis pačiam. Tačiau, jei gydoma sloga nepraeina arba sergama ligomis, kurios silpnina imuninę sistemą: lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis (astma, chronišku bronchitu ir kt.), širdies ligomis, tada būtina apsilankyti pas gydytoją. Taip pat jei sergama tokiomis ligomis, kurios gydomos imunitetą silpninančiais vaistais, pvz, reumatinėmis ligomis, sloguoja kūdikis ar mažametis vaikas, dėl slogos gydymo reikia pasikonsultuoti su savo gydytoju.

Vaistai nuo slogos

Vandeningą slogą palengvina vaistai, kurie šalina nosies gleivinės paburkimą. Vaistinėse gausus pasirinkimas įvairių purškalų, lašų, tablečių nuo slogos. Dauguma vaistinių medžiagų, įeinančių į šių vaistų sudėtį, yra simpatomimetikai. Tai vaistinės medžiagos, kurios stimuliuoja vegetacinės (nevalingos) nervų sistemos simpatinės dalies alfa adrenoreceptorius ir sukelia nosies gleivinės kraujagyslių susitraukimą. Tuomet išburkusi nosies gleivinė atslūgsta ir taip atlaisvina sinusų latakus. Sinusuose susikaupęs skystis gali lengviau nutekėti, todėl sumažinamas sinusų uždegimo (sinusito) pavojus.

Šiai grupei priskiriamos sekančios vaistinės medžiagos:

  • adrenalinas (įeina į vaistinėse gaminamų lašų sudėtį)
  • ksilometazolinas
  • nafazolinas
  • oksimetazolinas
  • tetrahidrozolinas (tetrizolinas)
  • pseudoefedrinas

Reikia žinoti

Nosies purškalai ir lašai su minėtomis vaistinėmis medžiagomis skirti tik trumpalaikiam vartojimui – nebent gydytojas skyrė kitaip. Preparatų maksimalus vartojimo laikas būna nurodytas ant pakuotės. Paprastai juos galima vartoti ne ilgiau kaip 3 ar 5 paras.
Ilgai vartojant gleivinės paburkimą mažinančius purškalus ar lašus, nosies gleivinėje esančios kraujagyslės praranda savybę savarankiškai reguliuoti savo spindį – išsivysto pripratimas. Taip pat tokiais vaistais veikiama nosies gleivinė gali būti per daug išdžiovinama ir atrofuotis. Tokiu atveju pažeistai gleivinei atstatyti reikia naudoti aliejinius lašus į nosį, kurių sudėtyje yra vitaminų – retinolio ir tokoferolio.

Alternatyvus slogos gydymas

Kaip alternatyva nosies lašams ir purškalams yra valgomosios druskos tirpalas – 1 g valgomosios druskos reikia ištirpinti 100 ml vandens. Tokiu namų sąlygomis pagamintu preparatu skalaujant gleivines taip pat galima išsigydyti slogą.

Gleivingos slogos gydymas

Jei sloga pereina į gleivių stadiją su gausia sekrecija, aukščiau minėti nosies lašai ar purškalai nebetinka. Tada reikia stengtis gerti daugiau skysčių – mažiausiai 2 litrus per parą. Tai skystina gleives ir padeda joms lengviau pasišalinti. Taip pat galima daryti eterinių aliejų inhaliacijas. Tinka eukaliptų ar pušų eteriniai aliejai. Eterinių aliejų neturėtų vartoti vaikai arba suaugusieji, kurie serga astma.