Skip to content

Respiracinės infekcijos

Ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI)

Kas yra ŪVKTI?

ŪVKTI (arba respiracinės infekcijos) – nevienalytė ligų grupė tiek etiologijos, tiek ligos lokalizacijos požiūriu, kuriai priklauso gripas, paragripas, adenovirusinė, rinovirusinė, respiracinė sincitinė ir koronavirusinė infekcijos. ŪVKTI yra labiausiai paplitusios infekcinės ligos pasaulyje. Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 500 tūkst. susirgimų šiomis infekcijomis.
ŪVKTI sąvoka apima įvairių mikroorganizmų sukeltas ligas, kurioms būdingi kvėpavimo organų pažeidimo požymiai, intoksikacijos reiškiniai. Šios infekcijos sukelia ūminį viršutinių kvėpavimo takų uždegimą, galintį pažeisti ne tik viršutinius kvėpavimo takus, bet ir atskiras jo dalis.

Kas sukėlėjas?

Skirtingas infekcijas sukelia skirtingi sukėlėjai: paragripą ir respiratorinę-sincitinę infekciją sukelia paramiksovirusai, adenovirusinės infekcijos priežastis – adenovirusai, rinovirusinę infekciją sukelia rinovirusai.

Kaip užsikrečiama ŪVKTI?

Virusus oro lašineliniu ar kontaktiniu būdu platina užsikrėtęs žmogus. Šios infekcijos plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint bei tiesioginio kontakto keliu. Galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus.
Šiomis infekcijomis dažniau sergama rudens ir žiemos laikotarpiu, dažniausiai serga vaikai, todėl peršalimo ligos pavojingesnės mažiems vaikams. Virusai ypatingai suaktyvėja esant ryškiems temperatūrų svyravimams.

Kokie yra ŪVKTI simptomai?

ŪVKTI būdinga staigi pradžia, pakilusi temperatūra, sloga, kosulys, dusulys, gerklės skausmas, čiaudėjimas, ašarojimas. Užsikrėtus simptomai gali atsirasti per keletą valandų.

Koks gydymas?

ŪVKTI dažniausiai gydoma simptomiškai. Tai reiškia, kad slopinamos ir gydomos infekcijos sukeltos patologinės organizmo būklės ir simptomai.
Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, į savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.

Kaip apsisaugoti nuo ŪVKTI?

Nors skiepai yra efektyviausia profilaktikos priemonė, tačiau nuo ŪVKTI skiepų nėra (išskyrus gripą). Taikomos kitos profilaktikos priemonės:

  • Stiprinti organizmą;
  • Dažnai plauti rankas;
  • Vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
  • Gerai vėdinti patalpas;
  • Susirgus gerti daug skysčių, likti namuose.

 

Parengė
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
Imunoprofilaktikos skyrius

www.ulac.lt