Skip to content

Pasiutligė

Pasiutligė – mirtina virusinė liga, kurios galima išvengti skiepijantis net po užsikrėtimo. Ši liga plačiai paplitusi visame pasaulyje. Su pasiutligės virusą pernešančiais gyvūnais galima susidurti visur, išskyrus Australiją, Bermudus, Karibus (išskyrus Kubą, Grenadą, Haitį, Porto Riką, Trinidadą ir Tobagą), Daniją, Ispaniją, Suomiją, Gibraltarą, Graikiją, Airiją, Islandiją, Japoniją, Maltą, Norvegiją, Naująją Zelandiją, Ramiojo vandenyno salas, Papua-Naująją Gvinėją, Portugaliją, Angliją, Švediją (PSO, 2000). Pasiutligė perduodama laižant atviras kūno vietas, gleivines ar apkandžiojus. Gyvūnai yra pasiutligės sukėlėjų šaltiniai. Infekcijos pernešėjais gali būti šunys, katės, šikšnosparniai, lapės, meškėnai, mangustai, beždžionės.
Pasiutligė – svarbi visuomenės sveikatos problema endeminėse Azijos, Afrikos ir Lotynų Amerikos šalyse. Tailande 0,7 proc. šunų yra užkrėsti. Tokiose šalyse vienam iš dviejų nuo 2 iki 15 metų amžiaus vaikų bent kartą buvo įkandęs infekuotas šuo. Duomenys apie sukandžiotus keliautojus nepateikiami.
1882 keliautojams, išvykstantiems iš Bankoko, duotos užpildyti anketos. Išanalizavus duomenis, nustatyta, kad 1,2 proc. keliautojų įkando gyvūnas ir 8,7 proc. aplaižė šuo.
Nestebina, jog Europoje dažniausiai pasiutlige suserga keliautojai. 1970-1990 m. Anglijoje užregistruota 12 pasiutligės atvejų, iš kurių 10 buvo “atsivežti” iš Indijos subkontinento.

Vakcina nuo pasiutligės

Benamiai šunys plačiai paplitę besivystančiose šalyse. Kiekvienas benamis šuo gali būti laikomas pasiutusiu. Dauguma endeminių šalių turi tik klasikinę vakciną, paruoštą pirminės kultūros gyvų ląstelių pagrindu. Šios vakcinos nepatikimos ir silpnai toleruojamos.
Tik modernios ląstelinės vakcinos iš žmogaus diploidinių ląstelių (HDCV) ar Vero ląstelių yra gerai toleruojamos ir patikimos, jei vartojamos teisingai (kartais derinant su specifiniu imunoglobulinu). Kadangi skiepijimas po kontakto keliautojui retai prieinamas, reikia skiepytis prieš kontaktą.
Pirminė vakcinacija – trys injekcijos 1, 7 ir 28 dieną. Papildomai skiepijama kas 5 metai.
Kadangi išryškėjus klinikai pasiutligė yra mirtina liga, viena ar kelios papildomos dozės po kontakto su patvirtintu pasiutusiu gyvūnu (gyvūno įkandimo) yra tinkamas pasirinkimas. Tačiau tai nebūtina, jei asmuo yra anksčiau vakcinuotas.
Keliautojui ši vakcina yra neprivaloma, bet rekomenduojama.