Skip to content

Infekcinė mononukleozė

Infekcinė mononukleozė (mononucleosis infectiosa) – infekcinė liga dažniausiai pasitaikanti paauglystėje. Liga pasireiškia karščiavimu, angina, raumenų skausmais ir nuovargiu. Liga turi tokį pavadinimą, nes ligos metu baltųjų kraujo ląstelių kiekiai keičiasi. Baltosios kraujo ląstelės susidaro iš limfocitų ir monocitų. Ligos metu monocitų kiekiai išauga nuo 35 % iki 50-70 %.

Simptomai
Žmogus gali užsikrėsti virusu bet jokių požymių gali nebūti kelis mėnesius. Ligos požymiai pasirodo po 4-7 savaičių, ir dažnai yra maišomi su gripu ar peršalimu.

Tipiški infekcinės mononukleozės požymiai:

Karščiavimas
Gerklės skausmas
Limfmazgių padidėjimas
Nuovargis
Kepenų padidėjimas
Blužnies padidėjimas
Galvos skausmas
Odos ir gleivinės pageltimas
Kaulų skausmas
Depresija
Silpnumas
Bėrimas
Raumenų skausmai
Apetito praradimas

Ligos priežastys
Šios ligos sukėlėjas yra Epštein-Bar virusas. Šis virusas plinta per kraują ir seiles netgi jeigu žmogus neturi jokių ligos požymių. Užsikrečiama besibučiuojant, arba naudojantis tais pačiais stalo įrankiais. Virusas taip pat gali plisti oru, čiaudint ir kosint.

Ligos eiga
Užsikrėtus, po 4-7 savaičių inkubacinio periodo, liga pasireiškia padidėjusia temperatūra, gerklės ir galvos skausmais, nuovargiu. Šie pirminiai požymiai, dažniausiai išnyksta po 1-2 savaičių, bet nuovargis gali išlikti iki 1-2 mėnesių.

Retais atvejais, ligos sukeltas blužnies padidėjimas sukelia jos trūkį.

Pasveikus, Epštein-Bar virusas išlieka B lastelėse netgi kai nebėra jokių ligos požymių. Šis virusas gali vėl bet kada pasirodyti ir taip užkrėsti kitus. Iš turinčiųjų virusą, apie 6 % atkrenta ir vėl patiria ligos požymius gyvenimo eigoje.

Komplikacijos
Infekcinės mononukleozė komplikacijos yra retos, bet gali sukelti burnos gleivinės uždegimą, meningoencefalitą, bei inkstų uždegimą.

Gydymas
Infekcinė mononukleozė nėra tiesiogiai gydoma. Ligos metu yra patariamas poilsis, o vaistai priskiriami tik slopinant temperatūrą ir skausmą. Tokiu atveju naudojamas acetaminofenas. Nors retai, bet susidarius oro takų obstrukcijai, yra naudojami gliukokortikoidai.

Ligos paplitimas
Yra paskaičiuota, kad 90-95 % pasaulio žmonių turi Epštein-Bar viruso antikūnių. Po infekcijos, šie antikūniai yra gaminami kūno visą likusį gyvenimą.