Skip to content

Enterobiozė

Enterobiozės sukėlėjas yra spalinė, kurios patinėlis 2-3 mm, o patelė 10-12 mm ilgio kirmėlė, parazituojanti apatinėje plonojo žarnyno ir viršutinėje storojo žarnyno dalyje. Apvaisintos patelės naktį iššliaužia iš tiesiosios žarnos ir odos raukšlėse deda kiaušinėlius, kurie per 6-10 val. virsta lervomis, o, patekusios per buną į žmogaus virškinamąjį traktą, lervos virsta kirmėlėmis ir per 2 savaites subręsta.

Spalinės žmogaus žarnyne gyvena apie mėnesį.
Enterobiozė, kurios paplitimas priklauso nuo asmens higienos taisyklių laikymosi ir kitų sanitarinių įpročių, dažnai plinta vaikų kolektyvuose. Šiuo metu Lietuvoje tai labiausiai paplitusi helmintozė. Ja užsikrečiama lervoms patekus į burną per rankas, žaislus, nuo baltinių, patalynės, rankšluosčių ir kitų daiktų, taip pat galima autoinvazija (užsikrečiama savo išskirtomis lervomis). Suaugusieji šia liga serga rečiau (dažniau dirbantys vaikų kolektyvuose, ligoninių vaikų skyriuose, parduotuvėse).

Spalinės traumuoja žarnų gleivine, o nusilaužusios į lytinius organus, gali įnešti antrine infekciją. Be to, jos išskiria dirginančias ir niežėjimą sukeliančias medžiagas, dėl kurių vaikai tampa nervingi, dirglūs, blogai miega, nepailsi. Niežėjimas gali būti masturbacijos, šlapimo nelaikymo priežastimi; nusikasius gali atsirasti pūlinių odos uždegimų.

Enteriobiozė nustatoma tarpvietės odos raukšlių nuograndose radus spalinių kiaušinėlių.

Enterbiozės profilaktika. Vaikų nagai turi būti trumpai kirpti. Plauti rankas su muilu būtina atsikėlus ryte, po tualeto ir prieš kiekvieną valgį. Ir namuose, ir ikimokyklinėse ugdymo įstaigose vaikai turi miegoti atskirose tik jiems skirtose lovose, naudotis individualiais rankšluosčiais, naktipuodžiais ir kitais reikmenimis. Būtina laikytis žaislų, stalų, patalpų plovimo ir tvarkymo taisyklių.
Visus šeimos narius būtina gydyti vienu metu. Gydymo metu privaloma griežtai laikytis asmens higienos, ypač rankų plovimo, taisyklių, miegoti uždaromis kelnaitėmis, patalyne ir kelnaites kas rytą laidyti karšta laidyne. Tai apsaugo nuo autoinvazijos.