Skip to content

Enterobiozė (PLAČIAU)

Etiologija ir patogenezė. Ligą sukelia spalinė (Enterobius vermicularis), kurios patelė 9—12, o patinėlis 2— 5 mm ilgio. Paprastai daug spalinių parazituoja plonosios žarnos apatinėje dalyje ir visame storajame žarnyne. Apvaisintos patelės gimdoje būna iki 12 000 kiaušinėlių. Žmogus spalinėmis užsikrečia, nurydamas subrendusius jų kiaušinėlius. Virškinimo trakte iš jų išsilukštena judrios lervos, kurios, su žarnų turiniu virškinimo traktu slinkdamos žemyn, subręsta. Patinėliai po apvaisinimo žūva, o patelės iš tiesiosios žarnos išlenda į išorę, išeinamosios angos srityje (raukšlėse ir kt.) padeda kiaušinėlius ir tik po to žūva. Spalinių vystymosi ciklas užtrunka apie 1 mėnesį. Spalinės mechaniškai dirgina ir žaloja gleivinę, jų medžiagų apykaitos produktai veikia toksiškai organizmą. Manoma, kad toksinis jų veikimas susijęs su skruzdžių ir lakių riebiųjų rūgščių susidarymu.

Patologinė anatomija. Patanatominio tyrimo metu spalinių randama ne tik žarnyne, bet ir kepenyse. Paprastai jos sukelia enterokolito ir proktito reiškinius, o žarnų epitelyje būna pleišto formos parazito pragulos.

Klinika. Ligoniai vakarais skundžiasi niežėjimu išeinamosios angos srityje. Niežti dėl to, kad naujos spalinių kartos iššliaužia iš tiesiosios žarnos. Sunkiais atvejais gali būti įvairaus laipsnio bendros intoksikacijos reiškiniai: nervingumas, nemiga, galvos skausmas, pykinimas. Mergaitėms spalinės pro makštį ir kiaušintakius gali patekti į pilvaplėvę ir sukelti salpingitą bei peritonitą. Spalinės taip pat gali būti onanizmo ir naktinio šlapimo nelaikymo priežastimi.

Diagnozė. Spalines galima pamatyti išmatų paviršiuje ir raukšlėse apie išeinamąją angą. Diagnozei nustatyti, esant reikalui, galima nudrožtu kaip mentelė degtuku, suvilgytu 50% glicerino tirpalu arba vandeniu, nuskusti raukšles apie išeinamąją angą ir gautą medžiagą ištirti mikroskopu.

Gydymas ir profilaktika. Sergantįjį enterobioze galima išgydyti tiktai tuo atveju, kai vienu laiku gydomi visi šeimos nariai, griežtai laikomasi profilaktikos priemonių, įgalinančių apsaugoti nuo naujo užsikrėtimo. Norint išvengti atsitiktinio užsikrėtimo, naktimis reikia miegoti su kelnaitėmis, rūpestingai prižiūrėti bei laiku keisti baltinius, juos išvirinti, laidyti karšta laidyne, švariai laikyti maistą, prieš valgymą plauti rankas, masiškai dehelmintizuoti sergančiuosius enterobioze.