Skip to content

Šlapimo pūslės vėžys

Šlapimo pūslės vėžiu dažniau serga vyrai nei moterys. Dažniausiai serga vyresni nei 40 metų žmonės.  Šlapimo pūslės vėžys gali būti kelių tipų. Dažniausias šlapimo pūslės vėžys –  urotelinė karcinoma arba urotelinis vėžys, sudarantis apie 90% šlapimo pūslės vėžio atvejų. Likę šlapimo pūslės vėžio tipai, yra laikomi retais –  suragėjusių ląstelių karcinoma, adenokarcinoma, mažų ląstelių karcinoma, leiomiosarkoma, limfoma ir melanoma.

 

Priežastys, rizikos veiksniai. Šlapimo pūslės navikų atsiradimo priežastys nėra gerai žinomos. Dažniau serga chemijos pramonės darbuotojai ir rūkaliai, ligoniai, kurie ilgai buvo gydomi ciklofosfamidu, sirgę lėtiniu šlapimo pūslės uždegimu, vartojantys nepakankamai skysčių, didėjant amžiui, šeimos anamnezėje pasitaikę šlapimo pūslės atvejai.

 

Simptomai:

 

  • kraujas šlapime
  • skausmingas ir dažnas šlapinimasis

 

 

Tyrimai:

 

  • Jei gydytojas įtaria, kad kažkas gali būti negerai su šlapimo pūsle, vienas iš pirmųjų tyrimų – šlapimo tyrimas.  Jūsų gydytojas norės pamatyti, ar yra infekcija ir, ar ji sukelia simptomus, dėl kurių kreipėtės. Pastaba: jei Jūs esate gydomas dėl šlapimo takų infekcijos arba cistito ir gydymas nepadeda, būtinai apie tai praneškite savo gydytojui.

 

  • Jūsų gydytojas taip pat gali patikrinti, ar šlapime nėra vėžinių žymenų.

 

  • Diagnozuojant šlapimo pūslės vėžį kartais daroma šlapimo citologija.

 

  • Cistoskopijos procedūra atliekama tada, kada gydytojas nutaria apžiūrėti šlapimo pūslę iš vidaus. Jei gydytojas pastebi bet kokį keistą darinį, citsoskopijos metu gali paimti biopsiją.

 

 

Gydymas. Gydymo planas sudaromas tik tada,  jeigu Jums nustatomas vėžys ir atlikti tyrimai dėl Jūsų bendros sveikatos būklės.

Chirurgija yra labiausiai paplitęs būdas gydyti šlapimo pūslės vėžį. Operacijos metu gali būti pašalinamos maži šlapimo pūslės paviršiniai augliai. Tokia procedūra gali būti atlikta cistoskopijos metu. Sudėtingesnės operacijos metu gali būti šalinama visa šlapimo pūslė. Chirurgija gali būti taikoma atskirai arba kartu su chemoterapija ir radioterapija.

 

 

Chemoterapija gali būti rekomenduojama tiek ankstyvsme, tiek ir progresuojančios ligos etape.  Chemoterapija gali būti skiriama dviem būdais – tiesiai į šlapimo pūslę, arba įprastiniu būdu – į veną.

 

 

Radioterapija gali būti skiriama gydyti ligą, siekiant  palengvinti simptomus, kuriuos sukelia šlapimo pūslės vėžys.

Iveikliga.lt