Skip to content

Kasos vėžys (II)

Gali būti ribotas arba difuzinis adenokarcinomos tipo vėžys. Dažniausiai jis pažeidžia kasos galvą ir išauga iš kasos latakiojo epitelio, t. y. tų vietų, kurios įvairių sutrikimų atvejais tulžies, dvylikapirštės žarnos turinio ir aktyvių kasos sulčių esti dirginamos. Lėtinis pankreatitas gali paruošti dirvą vėžiniam procesui.

Klinika. Ligonis skundžiasi pablogėjusiu apetitu, vidurių pūtimu, spaudimu ir skausmu viršutinėje pilvo dalyje, šleikštuliu, svorio kritimu, silpnumu ir viduriavimu. Ligos reiškiniai išsivysto palaipsniui. Skausmas iš pradžių esti nedidelis, tačiau, navikui augant, didėja; jis nesusijęs su valgiu, iradijuoja į nugarą ar į kairiąją pošonkaulinę sritį. Palpuojant pavyksta užčiuopti tik labiau išaugusį naviką. Navikui didėjant, prisideda nauji simptomai, susiję su gretimų organų spaudimu. Kai suspaudžiama duetus choledochus, atsiranda gelta, padidėja tulžies pūslė (Kurvuazjė simptomas). Pasunkėjus kasos sulčių nutekėjimui į dvylikapirštę žarną, sutrinka virškinimas, prasideda viduriavimas, išryškėja kreatorėja ir steatorėja, padaugėja kasos fermentų kraujyje. Navikui spaudžiant dvylikapirštę žarną, sutrinka skrandžio turinio praėjimas, atsiranda antiperistaltika ir vėmimas. Vėliau dėl vartų venos spaudimo ar gretimų organų peraugimo pilvo ertmėje kaupiasi skystis. Daliai ligonių išsivysto cukrinis diabetas, atsiranda nemiga, depresija ar net psichozė. Metastazės anksčiausiai atsiranda kepenyse, vėliau — plaučiuose ir kituose organuose. Liga progresuoja gana greit. Ligoniai išgyvena nuo 0,5 iki 1,5 metų.

Diagnozė. Ligos pradžioje diagnozę sunku nustatyti. Tomogramoje kartais matomi gumburiuoti kasos kontūrai. Tik išaugus navikui ir daugiau pažeidus kasą, gali atsirasti kai kurio iš šių reiškinių: viduriavimas, steatorėja, kasos fermentų aktyvumo pakitimai kraujyje, kasos sulčių išsiskyrimo sumažėjimas, hiperglikemija. Ligonis anksti pradeda liesėti, pagreitėja eritrocitų nusėdimas, atsiranda anemija. Kurvuazjė simptomas, ascitas, kacheksija priklauso vėlyviems simptomams. Tiriant rentgenu, nustatoma dvylikapirštės žarnos ar skrandžio dislokacija. Daugelis kasos vėžio simptomų yra tokio pat, kaip lėtinio pankreatito. Labai retai prisitaiko kasos sarkoma, kuri pasireiškia tokiais pat simptomais kaip vėžys, tik vystosi žymiai greičiau.

Gydymas. Gali padėti tik operacija.