Skip to content

Linijinė IgA dermatozė

Linijinė IgA dermatozė (dermatosis IgA linearis) – tai autoimuninė, lėtinė, poepiderminėmis pūslelėmis ar pūslėmis pasireiškianti odos liga.

Epidemiologija. Serga suaugusieji ir vaikai, vienodai dažnai abiejų lyčių asmenys.

Etiologija ir patogenezė. Etiologija nežinoma. Tėra nustatyta, kad susidaro IgA, kartais – IgG ir IgM klasės autoantikūnų. Dažniausiai IgA antikūnai kaupiasi išilgai pamatinės membranos ir lemia poepiderminių plyšių susidarymą. Antikūnai yra dviejų tipų: prieš pamatinę membraną ir prieš dermos darinius.

Klinika. Ant paraudusios ir patinusios odos atsiranda pūslių ir pūslelių, pilnų skaidraus skysčio. Jos išsidėsto žiedais, pusžiedžiais ir girliandomis. Labai niežti, kartais jaučiamas deginimas ir perštėjimas.

Lokalizacija. Dažniausiai beria liemenį, pažastis ir lenkiamuosius galūnių paviršius. Apie pusei ligonių beria ir burnos gleivinę.

Eiga. Trunka mėnesius ir metus.

 

Laboratoriniai tyrimai

Histopatologija. Pūslės po epidermiu. Naujų ir senų pūslių pakraščiuose esti dermos speneliuose susidariusių neutrofilų sankaupų su eozinofilų priemaiša.

Imunologija. Tiesioginės imunofluorescencijos duomenimis, IgA ir C3 kaupiasi išilgai pamatinės membranos. Netiesioginės imunofluorescencijos duomenimis, 60 proc. pacientų kraujyje yra IgA.

Diagnozė ir diferencinė diagnostika. Diagnozuojama iš klinikos ir histologinio bei imunologinio tyrimų duomenų. Reikia skirti nuo Diuringo pūslelinio dermatito, pūslinio pemfigoido, daugiaformės eritemos.