Skip to content

Bazalioma

Bazalioma (basalioma, sin. epithelioma basocellulare) – tai iš epidermio ir odos priedų pamatinių ląstelių kilęs piktybinis auglys. Auga lėtai, retai išsisėja.

Epidemiologija. Serga 60-80 m. žmonės. Dažniau saulėtuose kraštuose. Moterys dažniau negu vyrai.

Etiologija. Paveldėtas padidėjęs jautrumas saulei, chroniškas mechaninių ar fizinių veiksnių sukeltas odos pažeidimas, ikivėžinės ligos.

Klinika

Skiriama:

• Pradinė bazalioma (basalioma initiale) – tai lašo didumo mazgelis, kuriam būdinga iš pradžių telangiektazija, vėliau – centro įdubimas ir susidarantis kraujingas šašas.

• Plokščioji bazalioma (basalioma planum) – tai netaisyklingos formos iš centro plintantis plokščias tumoras. Jo centras atrofiškas, pasidengęs šašais ar pleiskanomis, apsuptas perlamutriniu voleliu.

• Kietoji bazalioma (basalioma solidum) – tai vyšnios dydžio prasišviečiantis, kietas mazgas, kuriam būdinga telangiektazija.

• Opėjanti bazalioma (basalioma exulcerans) – tai sugriuvęs tumoras, pasidengęs kraujingu šašu, apsuptas perlamutriniu voleliu, kuriam būdinga telangiektazija.

• Perforacinė bazalioma (basalioma tenebrans) – tai išopėjęs tumoras, kurio centras skverbiasi gilyn, dugnas kraujuoja, o kraštą supa perlamutrinis volelis. Skverbdamasis gilyn, naikina kremzles ir kaulus.

• Pigmentinė bazalioma (basalioma pigmentosum) – tai plokščias, kietas, linkęs opėti rudas ar melsvai juodas mazgas, kurio centras įdubęs, o kraštai blizga kaip stiklas ir kuriam būdinga telangiektazija.

• Į sklerodermiją panaši bazalioma (basalioma sclerodermiforme) – tai plokščias, gelsvas, kietas mazgas, kuriam būdinga telangiektazija.

• Į keloidą panaši bazalioma (basalioma keloidiforme) – tai į keloidą panašus tumoras.

Lokalizacija. Veidas, rečiau kitur.

Eiga. Trunka ilgai (20-30 m.).

Citologija. Odos nuograndų tyrimas – greitas ir patikimas metodas pirminiams (ypač dauginiams), taip pat recidyvuojantiems ligos židiniams diagnozuoti, skirti nuo plokščialąstelinio vėžio ir gerybinių odos auglių.

Citologiniai diagnostikos kriterijai:

– Kompaktiški trimačiai nedidelių atipinių bazaloidinių ląstelių kompleksai.

– Centre išsidėsto netvarkingai, periferijoje – tvorele (lygia greta)

– Branduoliai apvalūs, ovalūs, hiperchromiški

– Švelnus, grūdėtas chromatinas

– Nėra branduolėlių.

Esant išopėjusiems navikams – leukocitai, histiocitai, ląstelių nuolaužos.

Histopatologija. Epidermis atrofiškas, erozinis arba išopėjęs. Atipinės pamatinio sluoksnio ląstelės ir jų proliferacija. Jų branduoliai ovalūs, bazofiliški. Esti mitozių.

Diagnozė ir diferencinė diagnostika. Diagnozuojama iš klinikos, citologinio ir histologinio tyrimų duomenų. Reikia skirti nuo seborėjinės keratozės, saulinės keratozės, keratoakantomos, gerybinių ekrininių liaukų auglių, pigmentinę bazalioma – nuo melanomos.