Skip to content

Dantų traumos

Patariame visais dantų traumų atvejais kreiptis į gydytoją odontologą, nes tai yra klastinga situacija. Net, kai atrodo, viskas gerai baigėsi ir Jūs nematote nuskilimų, sužalojimų, vadinamojo danties sumušimo atveju gali žūti danties pulpa (atsiranda ar pasikeičia danties jutimai, pakinta spalva). Neretai taip įvyksta, sutelkus dėmesį į traumuotą dantį, nepasirūpinama gretimais ir aplinkiniais dantimis, kurie iš pradžių, atrodo, nenukentėjo. Žuvus danties pulpai, gali ne tik skaudėti, bet ir formuojasi pūliniai, dantų šaknų cistos, ilgainiui atsiranda ir vėlyvesnės dantų traumų komplikacijos: danties šaknies vidinis ar išorinis tirpimas (rezorbcija), suaugimas su kaulu (ankilozė). Dėl pastarųjų komplikacijų dantų dažniausiai netenkama.

Atkreipiame dėmesį, kad dantų traumų atveju reikia atsakingai vykdyti gydytojų nurodymus, ne tik kreiptis dėl pagalbos, bet ir lankytis kontroliniams patikrinimams vėliau, nes dantų traumų baigtis sunkiai prognozuojama, per pirmąsias savaites nuo traumos netgi neįmanoma pilnai įvertinti danties sužalojimo apimties. Dantų traumų pasekmės kartais išryškėja po ilgo laikotarpio, kai kada pacientai net pamiršta traumą. Žinoma, dantų traumos atveju būtina atlikti radiografines dantų nuotraukas, kai jas paskiria gydytojas.

Gali būti, kad ilgainiui danties nepavyks išsaugoti, bet, tinkamai elgdamiesi, sumažinsite galimų komplikacijų, jos bus lengvesnės, galiausiai, dantis bus išsaugotas tiek, kiek įmanoma.

Žinoma, geriausia būtų išvengti dantų traumų, todėl saugiai elkitės, pasirūpinkite vaikais, naudokite dantų apsaugas ir kitas saugos priemones sportuodami (ypač kovinio sporto metu), aktyviai poilsiaudami, dantų apsaugos kartais labai patartinos epilepsijos atveju.

Įvykus dantų traumai, patartina atsargiai išskalauti burną, kad neliktų skeveldrų, traumuotą vietą reikia uždengti švariu marlės gabalėliu ir atsargiai sukąsti. Skalaudami neišmeskite išmuštų dantų, atskilusių didelių dantų fragmentų, dėl jų tolesnio panaudojimo sprendžia gydytojas odontologas. Taip pat saugokite sužalotoje burnos vietoje besiformuojantį kraujo krešulį, apskritai, stenkitės papildomai netraumuoti sužalotos vietos.

Traumuoti pieniniai dantys, kai iki jų normalios kaito liko nedaug laiko, dažniausiai nebegydomi, išmuštų pieninių dantų „prigydyti” (replantuoti) nebandoma, tačiau reikia sekti būklę, kad tokiu atveju būtų laiku pastebėti nuolatinių dantų pakenkimai. Be to, Jums gali gali būti sunku įvertinti, ar iš tiesų sužaloti būtent pieniniai dantys, todėl būtina odontologo apžiūra.

Įvykus nuolatinių dantų traumoms :

  • nuskėlus dantį, pakaks sukąsti švarų marlės tamponėlį, kuo greičiau kreipsitės pagalbos į gydytoją odontologą, tuo didesnė tikimybė, kad pavyks išsaugoti danties pulpą ar bent dalį  jos nors tam tikram laikui, tai didina ir danties ar bent jo šaknies išlikimo tikimybę; atlūžusį danties vainiką ar stambesnį atlūžusį fragmentą kartais pavyksta laikinai panaudoti traumos gydymui, todėl jų neišmeskite, neparodę gydytojui;
  • kai skilimas didesnis, gali lūžti danties šaknis (kartais danties vainikas – matoma burnoje danties dalis – atrodo sveikas), tokiu atveju dantis gali klibėti, gali būti paslinkęs į neįprastą padėtį; dantų šaknų lūžiams įvertinti ypač svarbu radiografinės dantų nuotraukos;
  • dalinis danties išnirimas gali būti labai panašus į šaknies lūžį, tokiu atveju dantis kliba, pakinta danties padėtis burnoje, trukdo sukąsti; kuo greičiau kreipsitės pagalbos, tuo didesnės galimybės išsaugoti dantį ir jo gyvybingumą;
  • danties išmušimas (pilnas išnirimas, avulsija) – ganėtinai sudėtinga trauma; nuolatinius išmuštus dantis neretai bandoma „prigydyti”(replantuoti), kuo trumpiau dantis buvo ne savo guolyje, tuo sėkmingesnis prigijimas; patiems sugrąžinti dantį į vietą dažniausiai nepavyksta, todėl, kol pasieksite gydytoją odontologą, nelaikykite danties sausai, nerizikuokite, jei dantis nukrito akivaizdžiai nešvarioje aplinkoje (gyvūnų vedžiojimo aikštelėje, tvarte); suradę išmuštą dantį, atsargiai, laikydami ne už šaknies, o tik už vainiko, nuskalaukite tekančiu vandeniu; pamerkite į vėsų pieną; jeigu nukentėjęs žmogus pakankamai sąmoningas ir nenuris, jis gali įsidėti išmuštą dantį į savo burną ir laikyti seilėse už žando, kol pasieks gydytoją; jokiu būdu nemėginkite išmušto danties valyti, dezinfekuoti, nes tai labai pablogins prigijimo tikimybę; kitose šalyse pardavinėjami specialūs dantų traumų rinkiniai su specialiais tirpalais, Lietuvoje kol kas tokių nėra; merkti išmuštą dantį į fiziologinį tirpalą (tiktų ir akių kontaktiniams lęšiams skirti, bet nenaudoti tirpalai) ar vandenį nėra pats geriausias pasirinkimas, bet kartais kitokio nėra; žinoma, stenkitės kuo greičiau pasiekti gydytoją odontologą; atminkite, net ir prigijus išmuštam dančiui, jo išlikimas burnoje būna ribotas;
  • danties įmušimas (į žandikaulį) – sunki danties trauma, burnoje dažniausia matomas sužalojimas, o paties danties matoma tik dalis; jums pakaks sukąsti švarų marlės gabalėlį ir kreiptis į gydytoją, bet vien tik suteiktos odontologo pagalbos nepakaks, neretai tenka pasitelkti burnos chirurgus, ortodontus, kad dantis būtų grąžintas į savo vietą, jeigu tai įmanoma; danties išlikimas tik laikinas.