Skip to content

Naujagimių eritroblastozė

Naujagimių eritroblastoze vadinama su rėzus faktoriaus skirtingumais susijusi sunki hemolitinė mažakraujystė, kurios atveju periferiniame kraujyje atsiranda labai daug normoblastų ir eritroblastų.

Etiologija ir patogenezė. Naujagimių eritroblastoze išsivysto, kai kūdikio tėvo kraujyje yra rėzus faktorius, o motinos kraujyje — jo nėra ir kai susidaro papildomos, no visai tiksliai išaiškintos sąlygos antirėzus agliutininams susikaupti motinos kraujyje (manoma, kad tokią papildomą reikšmę turi tipologinės rėzus faktoriaus ir antirėzus agliutininij savybės, kūdikio senelės kraujo ypatybės, gimdymų kartotinumas ir kt.). Tokiomis sąlygomis rėzus faktorių turinčiame vaisiaus kraujyje eritrocitai agliutinuojasi su iš motinos kraujo patenkančiais antirėzus antikūniais, vystosi hemolizė, nulemianti sunkius hemolitinės mažakraujystės reiškinius.

Klinika. Kūdikiui gimus, pastebimi sunkūs hemolitinės mažakraujystės požymiai: gelsvas odos ir gleivinių atspalvis, padidėjusios kepenys ir blužnis, padidėjęs netiesioginio bilirubino kiekis kraujyje, tamsus, daug urobilinogeno turintis šlapimas, tamsios, gausiai turinčios sterkobilino išmatos. Atliekant laboratorinius tyrimus, nustatoma hemoglobino ir eritrocitų kiekio mažėjimas, žymus normoblastų ir eritroblastų kiekis (20—50% visų eritrocitų), leukocitozė ir didelis neutrofilų branduolinis poslinkis į kairę.

Liga pasižymi sunkia eiga ir kartais (10% ligonių ir daugiau) baigiasi mirtimi.

Gydymas. Reikia nutraukti kūdikio maitinimą jo motinos pienu, daryti pakaitinius rėzus faktoriaus neturinčio kraujo perpylimus.

Kūdikis maitinamas kitos moters pienu, nes maždaug 3 savaites per motinos pieną gali patekti antirėzus agliutininai, kurie skatina hemolizę.

Pakaitiniai kraujo perpylimai atliekami pro bambos veną, panaudojant specialų kateterį, pro kurį nuleidžiamas naujagimio ir suleidžiamas donoro kraujas (300—400 ml). Ši priemonė pašalina iš kūdikio organizmo motinos antirėzus antikūnius ir leidžia išvengti tolesnės eritrocitų agliutinacijos ir hemolizės.