Skip to content

Jaunatvinė chlorozė

Jaunatvinė chlorozė — labai reta, 15—25 metų merginoms išsivysianti mažakraujystė, susijusi su geležies panaudojimo kraujo gamybai sutrikimu.

Etiologija ir patogenezė. Tikslios ligos priežastys nėra žinomos. Manoma, kad jai išsivystyti padeda paveldėtas lytinių liaukų funkcinis silpnumas ir nervų sistemos labilumas, sunkūs neuroemociniai poveikiai ir blogos higieninės gyvenimo sąlygos.

Dėl šių veiksnių brendimo laikotarpiu mergaitėms sutrinka geležies įsisavinimo ir panaudojimo organizme procesas, kuriam beveik nedaro įtakos racionali mityba ir geležies preparatai.

Klinika. Liga išsivysto palaipsniui. Skundžiamasi bet kurios rūšies mažakraujystei būdingais reiškiniais (galvos svaigimu, silpnumu, potraukiu miegoti, širdies plakimu), netvarkingomis ir negausiomis menstruacijomis ir kaprizingu apetitu: noru valgyti nevalgomas medžiagas — kreidą, dantų pastą.

Apžiūrint gali būti pastebimi šie ligos požymiai: a) žalsvai bllyški oda ir blyškios gleivinės, b) pleišėja nagai. Dėl mažakraujystės ir ypač dėl vazomotorų labilumo rankos šaltos. Tiriant širdies ir kraujagyslių sistemą, nustatomi anemijos požymiai (tachikardija, hipotonija, sistolinis ūžesys).

Periferiniam kraujui būdinga: a) labai sumažėjęs hemoglobino ir kur kas mažesniu laipsniu eritrocitų kiekis, esant labai žemam spalviniam rodikliui (0,4—0,6); b) labai blyškūs, kartais žiedo formos, eritrocitai, jų tarpe mikrocitai (poikiliocitozė ir anizocitozė); c) normalus leukocitų ir trombocitų skaičius. Kraujo serumas blyškus; jame būna sumažėjęs bilirubino, geležies ir — kartais — baltymų kiekis. Krūtinkaulio čiulpų punktatui būdinga regeneracinis normoblastinis kraujo gamybos tipas.

Jaunatvinė chlorozė sunkiai pasiduoda gydoma, tačiau smarkiai neprogresuoja. Paprastai per eilę metų, ypač nėštumo sąlygomis, būklė pagerėja, mažakraujystė pasidaro ne tokia ryški.

Gydymas. Gydymui skiriama fizinės kultūros pratimai, aeroterapija, racionali, daug baltymų ir vitaminų turinti dieta, askorbininė rūgštis ir geležies preparatai.