Hemoraginės diatezės

Hemoraginėmis diatezėmis vadinamos ligos, pasireiškiančios pasikartojančiu vidiniu arba išoriniu kraujavimu.

Skiriamos 2 hemoraginių diatezių grupės: 1) ligos, kurių atveju kraujavimas kyla dėl smulkiausių kraujagyslių sienelių pakitimų; 2) ligos, kurių atveju kraujavimas esti susijęs su kraujo sudėties pakitimais.

Pirmasis, vaskulinis, hemoraginių diatezių tipas būdingas šioms ligoms ir būklėms: a) skorbutui, pasižyminčiam į kapiliarų sienelių sudėtį įeinančios tarpląstelinės medžiagos funkciniais ir struktūriniais poslinkiais, atsiradusiais dėl askorbininės rūgšties ir citrino stokos organizme; b) kai kurioms infekcinėms ligoms — gripui, tymams, dėmėtajai šiltinei, sepsiui, skarlatinai; c) hipertoninei ligai ir nefritui; d) hemoraginiam vaskulitui.

Šios grupės hemoraginės diatezės išsivysto ryšium su kitų sistemų, daugiausia širdies ir kraujagyslių, ligomis, kurios išdėstytos atitinkamuose skyriuose.

Antrajai hemoraginių diatezių grupei priklauso šios kraujo ligos: 1) Verlhofo liga, 2) hemoraginė trombastenija, 3) hemoraginė trombocitemija, 4) hemofilija, 5) įgimta ir simptominė hipoprotrombinemijos, 6) afibrinogenemija ir fibrinogenopenija.