Skip to content

Alimentinė toksinė aleukija

Alimentine toksine aleukija vadinama sunki kraujo gamybos organų sistemos liga, išsivystanti, vartojant iš lauke peržiemojusių grūdų paruoštus maisto produktus.

Etiologija ir patogenezė. Ligą sukelia iš žiemą lauke išgulėjusių rugių, grikių, sorų, kukurūzų ir kitų rūšių grūdų miltų paruošti maisto produktai. Juose esanti nuodinga medžiaga, sudirgina virškinimo organų sistemą ir labai pažeidžia hemopoetinę sistemą, ypač jos leukopoetinį, trombocitopoetinį skyrius.

Klinika. Pirmieji ligos simptomai išryškėja po 4—5 dienų, suvalgius iš peržiemojusių grūdų paruoštų maisto produktų. Ligos vystymesi galima išskirti 3 periodus.

Pirmame periode, kuris trunka 3—9 dienas, vyrauja burnos ertmės, stemplės, skrandžio ir žarnų sudirginimo požymiai: skausmas, vėmimas, viduriavimas. Tiriant periferinį kraują, nustatoma neutrofilinė leukocitozė, neutrofilų branduolinis poslinkis į kairę, aneozinofilija.

Antrame periode, trunkančiame 3—6 savaites, vyrauja bendro silpnumo ir hemoragijų (odoje, burnos ertmėje) reiškiniai. Periferiniam kraujui būdinga sumažėjęs trombocitų, nedideliu laipsniu leukocitų ir eritrocitų skaičius, reliatyvi limfocitozė.

Trečiame periode išsivysto hemoraginei aleukijai būdingi požymiai: karščiavimas, opiniai ir gangreniniai tonsilių, dantenų, liežuvėlio pakitimai, labai gausios hemoragijos, didelė leukopenija, toksiniai leukocitų pakitimai, reliatyvi limfocitozė, palaipsniui progresuojanti mažakraujystė.

Alimentinė-toksinė aleukija yra sunki, bet nuo jos nebūtinai mirštama. Jeigu suvartota nedaug žalingų maisto produktų, tai palaipsniui ligonio būklė gerėja, periferiniame kraujyje padaugėja leukocitų, pasirodo jaunų mieloidinės eilės ląstelių; iš lėto kraujo sudėtis visiškai susinormuoja, ligonis pagyja.

Gydymas. Gydoma kraujo ir jo pakaitalų perpylimais, antibiotikais, kraujo gamybą skatinančiais ir kraujavimą stabdančiais vaistais bei antibiotikais.