Skip to content

Achrestinė sideropeninė mažakraujysė

Achrestine sideropenine vadinama mažakraujystė, pasižyminti sideropenijai būdingais požymiais, bet normaliu geležies kiekiu kraujo serume, ir nepasiduodanti gydoma geležies preparatais.

Etiologija ir patogenezė. Šios mažakraujystės priežastys nėra žinomos. Ligai dirvą paruošia gilus kaulų čiulpų ląstelių metabolizmo sutrikimas, dėl kurio jie praranda galią reikiamu lygiu sunaudoti geležį hemoglobino gamybai, ir ji kaupiasi kepenyse bei kituose parenchiminiuose organuose.

Klinika. Šia mažakraujyste serga įvairaus amžiaus žmonės. Palaipsniui išsivysto įprasti hipochrominės mažakraujystės požymiai (silpnumas, blyškumas, sideropeniniai trofiniai ir psichoneurotiniai reiškiniai, sumažėjęs hemoglobino ir mažesniu laipsniu eritrocitų kiekis, žemas spalvinis rodiklis). Skirtingai nuo kitų sideropeninių mažakraujysčių, kraujo serume būna normalus geležies kiekis, o kaulų čiulpų punktate galima pastebėti ląstelių su smulkiažidininėmis geležies sankaupomis— sideroblastų ir siderocitų.

Liga pasižymi atkaklia eiga.

Gydymas. Gydoma baltyminga ir daug askorbininės rūgšties turinčia dieta, B grupės vitaminais (foline rūgštimi, piridoksinu, ciankobalaminu), didelėmis geležies dozėmis, kraujo perpylimais.