Šlapimo nelaikymas

Šlapimo nelaikymas – daugialypė problema.

Atsižvelgiant į šlapimo nelaikymo požymius ir atsiradimo priežastis, išskiriamos kelios šlapimo nelaikymo tipai. Taip pat yra keli šlapimo nelaikymo laipsniai, priklausantys nuo problemos intensyvumo. Kai kurie žmonės gali kentėti nuo mišriojo šlapimo nelaikymo, t.y. mažiausiai dviejų šlapimo nelaikymo rūšių vienu metu. Jūs galite palyginti savo turimus požymius su žemiau pateiktais nelaikymo tipais ir pabandyti savarankiškai nustatyti ligos rūšį.

Šlapimo nelaikymo tipai:

LĖTINIS ŠLAPIMO NELAIKYMAS, kuris skirstomas:

 1. Urgentinis šlapimo nelaikymas (URGE INCONTINENCE)

  Urgentinis šlapimo nelaikymas – nevalingas šlapimo išsiskyrimas esant staigiam, stipriam ir neištveriamam tuštinimosi norui. Ligoniai jaučia norą pasituštinti netgi šlapimo pūslėje esant nedideliam kiekiui šlapimo, tačiau šlapimo pūslė negali išlaikyti skysčių, jos raumenys susitraukia ir nekontroliuoja šlapimo išsiskyrimo. Šlapimas gali išsiskirti netgi tada, jeigu pacientas sąmoningai riboja geriamųjų skysčių kiekį. Noras pasišlapinti kyla taip pat girdint bėgančio vandens garsą arba liečiant vandens srovę. Šis šlapimo nelaikymo tipas pasižymi dažnu poreikiu naudotis tualetu, pavyzdžiui, kas dvi valandas dieną ir naktį. Kartais ligonis nespėja nueiti iki tualeto. Taip pat gali pasitaikyti enurezė, t.y. naktinis šlapimo nelaikymas. Urgentinio nelaikymo priežastis – nekontroliuojami šlapimo pūslės susitraukimai arba hiperaktyvumas. Tokia šlapimo pūslės būklė gali atsirasti dėl neurogeninių priežasčių (galvos ir/arba stuburo smegenų ligų ir traumų), šlapimo takų infekcijų (cistito, prostatito), šlapimo pūslės navikų, šlapimo ištekėjimo sunkumų pas vyrus, atsiradusių dėl adenomos vystymosi arba prostatos vėžio. Šios ligos požymių žymiai padaugėja su amžiumi ir pas vyrus, ir pas moteris.


 2. Įtampos šlapimo nelaikymas (STRESS INCONTINENCE):

  Šlapimo nelaikymas įtampos metu susijęs su staigiu spaudimo padidėjimu pilvo srityje, kuris esant silpniems dubens raumenims sukelia nekontroliuojamą šlapimo išsiskyrimą. Taip atsitinka staigaus pilvo vidaus spaudimo padidėjimo metu, stipriai juokiantis, kosėjant, čiaudint, o taip pat keliant sunkumus. Siekdami išvengti tokių situacijų, sergantieji stengiasi dažniau vaikščioti į tualetą, „atsargai“. Stresinis šlapimo nelaikymas dažniausiai pasitaiko moterims, gimdžiusioms kelis vaikus, antsvorį turintiems žmonėms, taip pat pagyvenusiems žmonėms, kurių raumenis yra nusilpę dėl amžiaus.


 3. Persipildymo šlapimo nelaikymas (OVERFLOW INCONTINENCE):

  Šlapimo nelaikymas dėl persipildymo yra susijęs su šlapimo takų (kanalų) blokavimu. Dažniausiai nuo šios šlapimo nelaikymo rūšies kenčia vyrai dėl prostatos, per kurią praeina šlapimo kanalas, hipertrofijos. Šiuo atveju kanalas yra susiaurėjęs ir pats savaime sukuria vadinamąją pertvarą prieš šlapimo pūslę. Būtent dėl jos šlapimas išsiskiria mažais kiekiais ir dažnai, todėl ši šlapimo nelaikymo rūšis apibrėžiama kaip lašelinis nelaikymas. Bet toks lašelinis šlapimo išsiskyrimas gali būti apgaulingas, nes šlapimo pūslėje visada lieka nedidelis šlapimo kiekis ir šlapimo pūslė niekada nebūna visiškai tuščia, o tai dažnai gali sukelti uždegiminius procesus. Sukaupto šlapimo kiekis gali siekti net iki 1000 ml, tada ligonis jaučia stiprų skausmą. Ypač sunkiose situacijose visiškam pūslės ištuštinimui gali prireikti kateterio, t.y. į šlapimo kanalą įvedamo vamzdelio, per kurį šlapimas išsilieja į išorinę talpą, kai kuriais atvejais prireikia net chirurginio gydymo. Persipildymo šlapimo nelaikymu gali sirgti taip pat ir moterys. Priežastis – įvairaus pobūdžio navikai šlapimo takų srityje.
  Persipildymo šlapimo nelaikymo požymiai:
  – nuolatinis šlapimo išsiskyrimas nedideliais kiekiais dieną ir naktį;
  – dažnas apsilankymas tualete;
  – šlapimo pūslės spaudimo jausmas ir negalimybė visiškai pasituštinti;
  – šlapinantis, šlapimas išsiskiria silpna, siaura srovele ir išlieka perpildymo jausmas.


 4. Funkcinis šlapimo nelaikymas (REFLEX INCONTINENCE):

  Nevalingas šlapimo nelaikymas šlapimo nelaikymo rūšis, susijusi su nervų sistemos funkcijų sutrikimais. Sergantysis jokiais būdais nejaučia šlapimo pūslės spaudimo, kuri išsituština automatiškai ir visiškai. Šis šlapimo nelaikymo tipas visų pirma pasitaiko žmonėms po stuburo traumų, kurie visiškai (tetraplegija) arba dalinai (paraplegija) paralyžiuoti, taip pat žmonėms su išsėtine skleroze (sclerosis multiplex).


 5. Fistulinis šlapimo nelaikymas, t.y. nelaikymas už šlaplės (INCONTINENCE FROM SURGERY):

  Labai reta šlapimo nelaikymo rūšis. Šiuo atveju šlapimas nuolat gali patekti, pavyzdžiui, tiesiogiai į pilvo ertmę arba į makštį. Šio negalavimo priežastis dažniausiai būna įgimtas neteisingas šlapimtakių sujungimas. Šį šlapimo nelaikymo tipą būtina gydyti operaciniu būdu. Išimtis – tikslinės fistulės, esant chroniniam žarnyno uždegimui.


 6. Šlapimo nelaikymas po pasišlapinimo (PMD – Post Micturition Dribbling)

  Pasitaiko tik tarp vyrų. Vyrų šlapimtakis yra 10-15 cm ilgesnis, negu moterų. Po pasišlapinimo šlapimtakyje gali likti keli šlapimo mililitrai. Iškart po pasišlapinimo gali nekontroliuojamai išsiskirti keli šlapimo lašai, kurie įsigeria į drabužius ir gali sukelti nepatogią situaciją.

  ŪMINIS (PRAEINANTIS) ŠLAPIMO NELAIKYMAS:

   

  Šis tipas pasireiškia 15-30 proc. vyresnio amžiaus pacientų ir net pusei patekusių į gydymo įstaigą dėl ūminių ligų ar būklių. Pagrindinės šlapimo nelaikymo priežastys tiesiogiai nėra susiję su šlapimo takais.

  PRIEŽASTYS: Ūminės ligos; kvėpavimo sistemos infekcija (pneumonija), smegenų kraujotakos sutrikimai (insultas); širdies nepakankamumas; pažinimo procesų sutrikimas (demencija, delyras); psichologinės priežastys (depresija, neurozė); sutrikęs judėjimas; skausmas; aplinkos faktoriai: nepažįstama aplinka, buities trūkumai; didelio skysčių kiekio vartojimas; vidurių užkietėjimas; vaistai.

  Šlapimo nelaikymo laipsniai:
  Šlapimo nelaikymo laipsniai nustatomi, atsižvelgiant į vidutinį šlapimo kiekį (ml), išskiriamą per 4 valandas.

  Šlapimo nelaikymo laipsnisIšskiriamo šlapimo kiekis / 4 val.Rekomenduojamas šlapimo nelaikymui skirtų gaminių sugėrimas
  Lašelinis iki 50mliki 150ml
  Lengvas 50-100 ml150-300ml
  Vidutinis 100-200 ml300-750ml
  Sunkus200-300 mlvirš 1000ml
  Labai sunkusvirš 300mlvirš 1500ml

  Dėmesio: sunkų ir labai sunkų šlapio nelaikymą dažnai lydi išmatų nelaikymas.