Skip to content

Sifilis

Kas tai? Bakterinė infekcija, kuri iki šiol buvo palyginti nedažna JK. Pastaraisiais metais ypač daug sifilio atvejų pasitaiko tarp homoseksualių vyrų. Kai kas šį staigų ligos išplitimą vadina sifilio epidemija.
Perdavimo būdai: Lytiškai ir per odą. Serganti motina gali užkrėsti vaisių.
Infekcijos vieta: Išangė, makštis, varpa, burna. Rečiau – bet kokia odos nubrozdinta vieta.
Simptomai ir požymiai: Iki atsirandant simptomams gali praeiti trys mėnesiai. Yra trys ligos stadijos. Ypač didelis pavojus užsikrėsti pirmųjų dviejų stadijų metu. Pirmosios metu susidaro vadinamasis šankeris – tai dažniausiai neskausmingas kietokas darinys, atsirandantis infekcijos patekimo vietoje po 2-6 savaičių ir išnykstantis per 3-7 savaites. Negydant, praėjus 4-10 savaičių po šankerio atsiradimo, prasideda antroji ligos stadija. Dažniausiai visą kūną išberia neniežtinčiais spuogeliais, vulvos ar išangės srityje gali atsirasti karpas primenančių plačių išaugų. Būdingi į gripą panašūs simptomai, gali padidėti limfmazgiai, sumažėti apetitas, kamuoti nuovargis. Gana dažnas sifilio požymis – balkšvos juostelės ant liežuvio ir gomurio, juostinis plaukų išplikimas. Be minėtų simptomų neretai būna ir kitų, pačias įvairiausias ligas primenančių simptomų. Dėl sugebėjimo maskuotis sifilis yra klastinga liga. Kartais, kad negalios priežastis yra sifilis, paaiškėja tik po keleto mėnesių. Tuo metu negydoma liga būna stipriai pažengusi ir prasidėjusi trečioji, lėtinė, sifilio stadija, kuri gali virsti tretiniu, dešimtmečiais trunkančiu sifiliu. Tretinis sifilis smarkiai pažeidžia nervų sistemą, širdį, kitus vidaus organus.
Tyrimai: Laboratorijoje tiriamas kraujas ar šankerio išskyros. Apžiūrimos genitalijos, moterims gali prireikti vidinių genitalijų tyrimo.
Jei jau susirgote: Gydant sifilį 2-3 savaites leidžiamas penicilinas, kuris yra veiksmingas vaistas bet kurios ligos stadijos metu. Aišku, jei sifilis jau pažeidė širdį ar nervų sistemą, šių pokyčių ištaisyti beveik neįmanoma. Svarbu atminti, kad pirmosios ir antrosios fazės metu sifilis labai užkrečiamas ir būtina naudoti įmanomas apsaugos priemones bei saugotis kontakto su pažeista oda, šankeriais ar spuogeliais. Lėtinės stadijos metu užsikrėsti sifiliu pavojaus nėra.