Skip to content

Dubens uždegiminė liga

Dubens uždegiminė liga (DUL) – tai ūmus klinikinis sindromas, sukeltas mikroorganizmų ascendentinio plitimo iš makšties ir (ar) gimdos kaklelio į gimdos gleivinę, kiaušintakius, mažojo dubens pilvaplėvę ir kitus gretimus organus, nesant ryšio su gimdymu ir (ar) chirurgine intervencija (pav). Salpingitas arba kiaušintakių uždegimas – tai būdingiausia DUL išraiška, todėl dažnai DUL ir salpingito terminai naudojami kaip sinonimai.

Dubens uždegiminės ligos priežastys:

Dubens uždegiminė liga paprastai stebima seksualiai aktyvioms moterims. Rečiau ja serga mergaitės prieš prasidedant mėnesinėms, nėščiosios arba moterys menopauzės laikotarpiu. Paprastai dubens uždegimo ligos priežastis yra bakterijos, kurios sukelia lytiniu keliu plintančias ligas: gonorėją (Neisseria gonorrhoeae) arba chlamidiozės infekcijų sukėlėjai.

Simptomai:

Dubens uždegiminės ligos simptomai dažniausiai pasireiškia mėnesinių pabaigoje arba dieną po jų. Pirmieji simptomai daugeliui moterų yra nežymiai pakilusi kūno temperatūra, nedidelis arba vidutinis skausmas pilve, nereguliarus vaginalinis kraujavimas ir vaginalinės nemalonaus kvapo išskyros. Jeigu infekcija plinta, skausmas pilvo apačioje gali stiprėti, atsiranda pykinimas ir vėmimas, vėliau karščiavimas gali sustiprėti, išskyros tampa gelsvai žalios. Chlamidijų sukeltos infekcijos išskyrų ir kitų pastebimų simptomų nesukelia.

Profilaktika:

Dubens uždegiminės ligos profilaktika yra labai svarbi moters sveikatai ir vaisingumui. Jeigu moteris turi lytinius santykius su vienu partneriu, tai rizika susirgti yra labai maža, jeigu partneris neserga lytiniu keliu plintančiomis ligomis.

Kontraceptinių priemonių (pavyzdžiui, prezervatyvų) naudojimas gali apsaugoti nuo dubens uždegiminės ligos.

Gydymas:

Pasireiškus simptomams, būtina kreiptis į ginekologą. Jeigu nustatyta dubens uždegimo diagnozė, reikia nedelsiant pradėti gydytojo paskirtą gydymą antibiotikais. Didesnioji dalis moterų gydosi namų sąlygomis, tačiau hospitalizavimas kartais būtinas tada, jeigu simptomai yra labai stiprūs ir nepraeina per 48 valandas.